Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Poprosić o pomoc

Po co transseksualiście psycholog

Bartosz Karcz Bartosz Karcz materiały prasowe
Bartosz Karcz, psycholog o tym, dlaczego osoby transseksualne i ich rodziny powinny znajdować się pod opieką psychologa.

Co spowodowało tragedię opisaną w artykule?

Poziom konfliktu w rodzinie i brak zrozumienia zarówno ze strony rodziny, jak i osoby transseksualnej spowodował samobójstwo nastolatka. Trudno doszukiwać się jednej przyczyny, sytuacja była bardzo złożona: wczesne relacje między bohaterem tekstu i jego partnerką, opuszczenie dziecka, które miało objawy choroby sierocej, brak zrozumienia ze strony dziecka, co się dzieje z jego ojcem. W dodatku wiek nastoletni to czas zmian. Środowisko dziecka powinno być stabilne i bezpieczne, a nie było.

Czy osoby transseksualne powinny znajdować się pod opieką psychologa?

Powinny! Podobnie jak rodziny osób transseksualnych. Prócz rozwojowych wyzwań, społecznej presji i braku akceptacji w rodzinie pojawia się wątek istotnej zmiany – zmiany tożsamości, która jest szczególnie trudna i dla osoby dorosłej jej doświadczającej, i dla jej bliskich. W opisanym przypadku rodzice nie byli w stanie stworzyć bezpiecznego środowiska dla rozwijającego się chłopca. Atmosfera społeczna wokół transseksualizmu dodatkowo sprzyja alienacji i chęci zmiany otoczenia u osób transseksualnych. Zbudowanie przymierza terapeutycznego daje czas i przestrzeń do tego, aby badać psychikę osoby transseksualnej. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi/pacjentce przyczyny, powody zmiany płci, dokonania. Pogłębiona analiza własnej psychiki pozwala pacjentom na uzyskanie większej pewności siebie w przyszłym nowym życiu.

***

Bartosz Karcz, psycholog, asystent w Katedrze Zastosowań Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia na rzecz osób LGBTQ Tolerado

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Społeczeństwo; s. ${issuePage}
Oryginalny tytuł tekstu: "Poprosić o pomoc"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną