Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zawrócone dzieci

Wcześniak uratowany, co z rodzicami?

Każdego roku na świat przychodzi 15 mln wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Każdego roku na świat przychodzi 15 mln wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Stevie Grand/SPL / EAST NEWS
Rodzi się ich 30 tys. rocznie. W medycynie nazywa się to: sukces. Ale cena, jaką przychodzi płacić rodzinom wcześniaków, jest bardzo wysoka.
Intensywna terapia noworodka różni się od części oddziału dla donoszonych dzieci. Nie słychać charakterystycznego kwilenia.Britta Pedersen/DPA/PAP Intensywna terapia noworodka różni się od części oddziału dla donoszonych dzieci. Nie słychać charakterystycznego kwilenia.

Skóra skrajnego wcześniaka jest cienka jak chusteczka, można dostrzec przez nią wyraźną mapę naczyń krwionośnych. Rodzice pochylają się nad mechaniczną macicą z dzieckiem ważącym tyle, co pierś kurczaka. Kupują podpaski, które przycinają tak, by pasowały jako pieluszki do maleńkiej pupy. Depilują woskiem własną klatkę piersiową – jeśli to ojcowie – by przytulać dziecko „skóra do skóry”, bo oddycha jakoś lepiej na ich gołej piersi niż pod CPAP – urządzeniem ułatwiającym przepływ tlenu w inkubatorze. Czytają inkubatorowi gazetę, by uspokoić dziecko miarowym głosem. Bez przerwy dezynfekują ręce – wysychają od tego na papier. Za każdym razem, kiedy to robią, patrzą tępo na plakat z wyrehabilitowanymi wcześniakami. Za setnym razem zaczynają wierzyć, że można się z tego dźwignąć.

Nierzadko tygodniami ukrywają fakt narodzin przed rodziną i znajomymi. Kłamią, że chodzą nadal do szkoły rodzenia. Wstydzą się. Nie umieją udźwignąć rozpaczy. Zszokowani, przerażeni, zdruzgotani, obwiniają się za przedwczesne narodziny. Bywa, że porzucają dzieci w szpitalu, nie widząc szans na ich wyzdrowienie. Albo nie podejmują rehabilitacji, szybko wracając do pracy. Co trzecia para, której narodzi się dziecko z problemem zdrowotnym, rozpadnie się.

Na oddziałach noworodkowych pacjentami są nie tylko dzieci, w mikropediatrii opieką trzeba objąć także rodziców – mówi prof. Anna Dobrzańska, szefowa Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie. – Najczęściej wcześniak zjawia się niespodziewanie, nikt nie jest na to przygotowany.

Z darów

Każdego roku na świat przychodzi 15 mln wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawrócone dzieci"
Reklama