Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zawrócone dzieci

Wcześniak uratowany, co z rodzicami?

Każdego roku na świat przychodzi 15 mln wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Każdego roku na świat przychodzi 15 mln wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Stevie Grand/SPL / EAST NEWS
Rodzi się ich 30 tys. rocznie. W medycynie nazywa się to: sukces. Ale cena, jaką przychodzi płacić rodzinom wcześniaków, jest bardzo wysoka.
Intensywna terapia noworodka różni się od części oddziału dla donoszonych dzieci. Nie słychać charakterystycznego kwilenia.Britta Pedersen/DPA/PAP Intensywna terapia noworodka różni się od części oddziału dla donoszonych dzieci. Nie słychać charakterystycznego kwilenia.

Skóra skrajnego wcześniaka jest cienka jak chusteczka, można dostrzec przez nią wyraźną mapę naczyń krwionośnych. Rodzice pochylają się nad mechaniczną macicą z dzieckiem ważącym tyle, co pierś kurczaka. Kupują podpaski, które przycinają tak, by pasowały jako pieluszki do maleńkiej pupy. Depilują woskiem własną klatkę piersiową – jeśli to ojcowie – by przytulać dziecko „skóra do skóry”, bo oddycha jakoś lepiej na ich gołej piersi niż pod CPAP – urządzeniem ułatwiającym przepływ tlenu w inkubatorze.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawrócone dzieci"
Reklama