Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Albo telewizja, albo kultura

Z życia sfer

Wybory na prezydenta się skończyły, ale konkurs na członków zarządu telewizji publicznej trwa nadal.

Telewizją tą od lat zarządzają osoby rekomendowane przez partie polityczne i trzeba powiedzieć, że zarówno w opinii tych osób, jak i rekomendujących je partii taki system zarządzania się sprawdza. Dlatego uzasadniony niepokój wzbudziły plany obalenia tego systemu przez troje startujących w konkursie kandydatów związanych z tzw. kulturą.

Wprawdzie decyzją rady nadzorczej TVP wszyscy troje odpadli już z konkursu, ale niestety nie potrafią się z tym pogodzić. Bezsensownie upierają się, że spełniają konkursowe kryteria, a członkom rady zarzucają niedochowanie staranności proceduralnej, co jest akurat zarzutem chybionym.

Osobiście uważam, że eliminując trójkę kandydatów, którzy mogli konkurs wygrać, a zdaniem rady nie powinni, rada dochowała wyjątkowej staranności. Zwłaszcza że podejmując decyzję o wykluczeniu, rada kierowała się obiektywnym kryterium, zgodnie z którym wyklucza te osoby, które jej nie pasują i się jej nie podobają. Ponieważ trójka kandydatów reprezentujących świat kultury spełniała to kryterium, musiała odpaść, co wydaje się logiczne i dowodzi, że konkurs przebiega prawidłowo. Zresztą konkurs konkursem, ale umówmy się, że wybory zarządu TVP to sprawa poważna i ktoś to musi kontrolować, podejmując niepopularne decyzje o odpadnięciu tych czy innych kandydatów, żeby nie zapanowała wolnoamerykanka, a do zarządu trafiły nie te osoby, co trzeba.

Od lat słyszy się demagogiczne hasła, że telewizję publiczną należy odebrać partiom i oddać niezależnym fachowcom związanym z kulturą, chociaż wiadomo, że kultura stanowi dla funkcjonowania TVP poważne zagrożenie. Programy kulturalne są przeważnie trudno zrozumiałe, generują straty i powodują paniczną ucieczkę reklamodawców oraz dużej części widzów do stacji prywatnych, które z kulturą nie mają nic wspólnego.

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Albo telewizja, albo kultura"
Reklama