Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Tęsknota za herezją

Prof. Stanisław Obirek o kondycji współczesnego Kościoła

Prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury i były jezuita, zaangażowany w dialog z innymi religiami i z niewierzącymi. Prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury i były jezuita, zaangażowany w dialog z innymi religiami i z niewierzącymi. Krzysztof Żuczkowski / Forum
Rozmowa z prof. Stanisławem Obirkiem, byłym jezuitą, wykładowcą akademickim, o papieżu Franciszku, polskim katolicyzmie, biskupie Lemańskim i strachu przed islamem.
Prof. Stanisław Obirek – w 1976 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Wyświęcony na księdza w Neapolu w 1983 r. Autor licznych publikacji, znany z krytycznego stosunku do pontyfikatu Jana Pawła II.Leszek Zych/Polityka Prof. Stanisław Obirek – w 1976 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Wyświęcony na księdza w Neapolu w 1983 r. Autor licznych publikacji, znany z krytycznego stosunku do pontyfikatu Jana Pawła II.

Adam Szostkiewicz: – Jak były jezuita patrzy na papieża jezuitę? 
Prof. Stanisław Obirek:
– Z sympatią. Jeden z moich przyjaciół, amerykański jezuita, który wystąpił z zakonu 30 lat przede mną, a który tak jak ja podtrzymuje kontakty z jezuitami, twierdzi, że mamy jakieś jezuickie DNA. Chodzi o akceptację życia jako dramatu, konfliktu, zmagania się z sytuacjami, które życie przynosi. Wiadomo, że sam Bergoglio nie był kochany przez współbraci, głęboko spolaryzował argentyńską prowincję zakonu.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Społeczeństwo; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęsknota za herezją"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >