Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Co z tą skarbówką

Mizerski na bis

Polityka
Czy fiskus może skutecznie zasilać kasę państwa, nie doprowadzając przy tym przedsiębiorców do upadłości? Raczej nie, dlatego dziwią kontrowersyjne inicjatywy zmierzające do pokazania, że jest inaczej.

W prasie czytam, że w administracji nasila się reforma urzędów skarbowych, w wyniku której skarbówka ma mieć ludzką twarz, a podatki będą ściągane w sposób przyjazny dla podatników. W niektórych urzędach już dzieją się rzeczy niepokojące. Np. placówce w Miechowie z nieustalonych przyczyn prowadzenie postępowania wszczętego na wniosek podatnika (np. w sprawie nadpłaty podatku) zajmuje niecały tydzień, chociaż w innych urzędach trwa średnio kilka miesięcy, a w urzędzie w Malborku nawet ponad rok. Trudno zrozumieć, dlaczego w Malborku tego rodzaju sprawę można rozpatrzyć w ponad rok, a w Miechowie nie można. Co takiego przeszkadza w urzędowaniu urzędnikom w Miechowie, że na przeprowadzenie postępowania potrzebują zaledwie tydzień? Dokąd oni się tak spieszą? Czy przypadkiem nie zapomnieli, kim są i gdzie pracują?

O dziwnej sytuacji panującej w miechowskim urzędzie świadczy również to, że żadna decyzja wydana tam w ciągu ostatnich dwóch lat nie została zakwestionowana czy uchylona przez sąd. Nie jest to normalne, zważywszy, że wiele innych urzędów może się pochwalić naprawdę sporą liczbą uchylonych decyzji, a w przodujących placówkach – w Grójcu czy w Garwolinie – były lata, w których zostały uchylone wszystkie decyzje. W dodatku w Miechowie i nie tylko, lansuje się kontrowersyjny pogląd, że pobór podatków nie musi być agresywny. Rodzi to określone patologie. „Rzeczpospolita” informuje, że np. w placówce w Gostyninie dochodzi do tego, że po zakończonej kontroli „urzędnicy dyskutują z podatnikiem o jej wyniku i zachęcają do dobrowolnej korekty zeznania”.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Felietony; s. 131
Oryginalny tytuł tekstu: "Co z tą skarbówką"
Reklama