Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zastygli w bursztynie

Polskie poszukiwania cennej żywicy

Zaradni i nie, młodzi i starsi z Górki Lubartowskiej, liczą na złoża bursztynu. Zaradni i nie, młodzi i starsi z Górki Lubartowskiej, liczą na złoża bursztynu. Gabriele Sitnik-Schmach / PantherMedia
W Górce Lubartowskiej znów pojawiły się plotki, że powstanie tutaj bursztynowe eldorado.
Kamil Ostasz pracy się nie boi, nie chce porzucić rodzinnego gospodarstwa.Albert Zawada Kamil Ostasz pracy się nie boi, nie chce porzucić rodzinnego gospodarstwa.

Musieli być tutaj tacy, którzy widzieli, jak ostatniego marca idzie Jaremko przez wieś w ciężkiej kapocie, za pazuchą trzyma zwitek banknotów, a potem wsiada w pekaes na Radzyń Podlaski albo nawet na Lublin. Powszechnie wiedziano, że Jaremko to człowiek drinkujący. Od czasu do czasu ruszał w podróż, z której wracał siny na twarzy. Ale tym razem z banknotami szedł, a banknoty były przecież za bursztyn. No i się rozniosło, że będą wydobywać.

Żniwa na hektarze

W Górce Lubartowskiej na Lubelszczyźnie żyje się gorzej niż kiedyś. One – jak tutejsi nazywają ludzi podejmujących za nich decyzje – tylko Biedronek nastawiały i nic więcej. Kiedyś była tu praca w kilku zakładach, teraz nie ma żadnej. Choć obiektywnie trzeba przyznać, że jakaś jest: na przykład u „Ziarenka”, bogatszego rolnika, który zatrudnia sąsiadów do selekcji ziaren dyni i sortowania worków. Aktualnie mówi się w Górce także o możliwości zarobienia na sprzedaży ziemi, bo ceny z miesiąca na miesiąc szybują. Co jakiś czas pojawiają się w Górce nieznajomi z Pomorza, Kujaw, nawet Warszawy i rozpoczynają żniwa. Kto w Górce sprytny, krzyczy sobie 40 tys. zł za hektar, podczas gdy w czasach przed bursztynem hektar chodził za cztery razy mniej.

O pokładach surowca w Polsce pisał już w XVIII w. uczony Stanisław Staszic – jak informują panowie spędzający czas pod wiatą przystanku. Lecz oficjalnie bursztyn odkryła Polska Ludowa, jakoś w połowie lat 80. Poszukiwano złóż węgla, znaleziono jantar, ale nic z nim nie zrobiono.

Na przebieg spraw miała też wpływ duża polityka.

Polityka 27.2015 (3016) z dnia 30.06.2015; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastygli w bursztynie"
Reklama