Społeczeństwo

Wydębiona pamięć

Dębica: pomniki ważne i ważniejsze

Przeciwnicy nowego pomnika posuwają się nawet do oblewania go farbą, co tylko zaognia spór o formy upamiętniania dawnej i nowej historii. Przeciwnicy nowego pomnika posuwają się nawet do oblewania go farbą, co tylko zaognia spór o formy upamiętniania dawnej i nowej historii. Piotr Szerszeń Madej / Forum
Prawdziwi bohaterowie. On lekarz, ona pielęgniarka, w czasie wojny uratowali od śmierci wielu Żydów. Ale skwer w Dębicy, poświęcony dotychczas ich pamięci, potrzebny był na Dęby Katyńskie i pomnik samolotu rozbitego w Smoleńsku.
Przeciw zmianie zagospodarowania skweru protestowali dębiccy architekci i artyści plastycy.Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta Przeciw zmianie zagospodarowania skweru protestowali dębiccy architekci i artyści plastycy.

Dębów jest 23. Pod każdym z nich tablica z imieniem i nazwiskiem osoby z miasta lub powiatu, która poniosła śmierć w Katyniu. A pomiędzy nimi Memoriał Smoleński przedstawiający odwrócony ogon samolotu, na którym umieszczono wykonane z brązu popiersie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Skwer, na którym posadzono dęby i zainstalowano samolot, wcześniej poświęcony był małżeństwu Mikołajkowów, którzy w domu nieopodal podczas okupacji hitlerowskiej przechowywali przez dwa lata grupę trzynaściorga Żydów.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Wydębiona pamięć"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015