Społeczeństwo

Syn wyklęty

Potyczki z IPN Tadeusza Pikulskiego – potomka legendarnego Warszyca

Tadeusz Pikulski (z prawej) z Grzegorzem Lasotą, twórcą telewizyjnego „Pegaza” Tadeusz Pikulski (z prawej) z Grzegorzem Lasotą, twórcą telewizyjnego „Pegaza” Ireneusz Sobieszczuk/TVP / PAP
Z wielką przykrością IPN zawiadamia Tadeusza Pikulskiego, pogrobowego syna legendarnego Warszyca, że aby móc się czegoś dowiedzieć o ojcu, musi najpierw przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające pokrewieństwo.
Stanisław Sojczyński ps. WarszycIPN Stanisław Sojczyński ps. Warszyc

Kto powiedział mu pierwszy? Chyba dziadek. Dopytywał go, gdzie jest ojciec. Koledzy ze szkoły mają tatusiów, no to gdzie jest mój? Nosił nazwisko mamy. Dziadek wreszcie wyjawił 10-latkowi: twojego ojca zwano Warszycem, rozstrzelała go władza ludowa. To, co ci powiedziałem, schowaj w sercu i nikomu nie opowiadaj, bo czasy niepewne.

Tadeusz na całe lata zaszyfrował prawdziwego ojca, Stanisława Sojczyńskiego zwanego Warszycem. Ojcem urzędowym był Ryszard Pikulski, aktor.

Polityka 38.2015 (3027) z dnia 15.09.2015; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Syn wyklęty"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021