Społeczeństwo

Człowiek, który wskoczył do filmu

Marcin Wrona: reżyser własnej śmierci

Gala wręczenia nagród 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 19 września 2015 r. Gala wręczenia nagród 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, 19 września 2015 r. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Reżyser Marcin Wrona popełnił samobójstwo na festiwalu w Gdyni. Spekulowano: umarł, bo nie dostał nagrody?
Marcin Wrona (1973-2015)Jacek Domiński/Reporter Marcin Wrona (1973-2015)

Takie przypuszczenia brzmią absurdalnie. Ale rzeczywiście był nadambitny. Z festiwalowych bankietów wrócili z żoną około 2 nad ranem. Na tych imprezach wszyscy już wiedzą, kto dobę później odbierze Lwy. Żona znalazła go o 5.30.

Zanim umarł, mówili o nim, że tacy ludzie potrafią działać na nerwy. Bo jeden haruje, nadużywa, bierze chałtury, żeby wyrobić na kredyt, polisę, angielski dla dzieci. A drugiemu wszystko przychodzi tak pach. Pach – film, pach – serial, pach – spektakl, pach – jedne, drugie, trzecie studia. Pach – doktorat, Gildia Reżyserów, firma producencka. Języki obce, sport, zero kaca, słabości, frustracji. Fryzura, styl, T-shirt bez zagnieceń. Dobra, nie miał dzieci, ożenił się dopiero teraz, mając 42 lata. Jego miłość – sporo młodsza, była studentka w szkole filmowej. Ostatnio pracowała z nim w tej firmie producenckiej.

Mówili też, że był jak inni faceci w jego wieku, tylko w większym stężeniu. Pokręcony emocjonalnie syn pokręconych rodziców. Wychowany wśród lewitujących kobiet, latających żelazek, egzorcyzmów, cudownych uzdrowień – w nowoczesnym świecie ambitny trochę nazbyt, zdystansowany ciut za bardzo. Skupiony na pracy. Skupiony na sobie.

Ostatnio ten alternatywny świat do niego wrócił. „Ten temat za mną chodził. Tak, można powiedzieć, zbliżał się” – mówił na konferencji prasowej o swoim ostatnim filmie „Demon”, historii wesela, na którym ciało pana młodego bierze we władanie dybuk – duch zmarłej (zamordowanej?) Żydówki.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek, który wskoczył do filmu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wiedza nastolatków o seksie przypomina średniowieczną mapę świata

„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.

Joanna Cieśla
11.08.2015