Jak radzi sobie w Polsce cicha chińska mniejszość

Nas tu nie ma
Trochę ponad 5 tys. ludzi – i prawie tysiąc założonych przez nich spółek. Chińczycy wchodzą w Polskę od strony małych miast. Po cichu. Ich sklepy są wszędzie. Ich samych jakby nie było.
Centrum wschodnie w Wólce Kosowskiej
Jan Brykczyński

Centrum wschodnie w Wólce Kosowskiej

Chińskie mydło i powidło do kupienia w polskich miasteczkach
Jan Brykczyński

Chińskie mydło i powidło do kupienia w polskich miasteczkach

Wielka Litera

Nas tu nie ma – powiedziała Chinka zza lady chińskiego marketu w Pułtusku, 60 km od Warszawy, stojąc obok męża i siostry, zapytana, czy zgodziliby się opowiedzieć o swoim życiu w Polsce.

• • •

Pierwszy zadzwonił do Agaty latem. Był 2008 r., zdała akurat na piąty rok sinologii w Poznaniu. Odebrała telefon i usłyszała (po chińsku): Czy ty mówisz po chińsku?

Dopiero potem dowiedziała się, że to był Naukowiec. Tak mówiła na niego czwórka wspólników ze sklepu chińskiego w Koninie, bo jako jedyny wśród nich był lepiej wykształcony. Skończył liceum, a cała reszta tylko gimnazjum, co jednak Agaty zupełnie nie zdziwiło. Spędziła w Chinach dwa lata na wymianach naukowych i wie, że wykształcenie to jeden z chińskich towarów deficytowych – do wyższych szkół idą ci, którzy mają pieniądze, a reszta po prostu od razu zabiera się za pracę.

Naukowiec, zresztą jak wielu Chińczyków, trafił do Polski przez Włochy. To było jeszcze w czasach, kiedy cudzoziemcowi było tam najłatwiej w Europie dostać kartę pobytu. Ale najłatwiej było zadrzeć z włoską mafią. Żaden rasizm ani dyskryminacja – mafia miała przekonania etnicznie neutralne, nie znosiła po prostu konkurencji handlowej.

Znajomy miał znajomego, który znał znajomego, który mieszkał w Wielkopolsce, więc Chińczycy zwinęli swój włoski interes i całą grupą przenieśli się na polski rynek.

Przez pierwsze pięć lat językowe meandry handlowo-usługowe tłumaczyła im udanie urodzona w Polsce Chinka. Ale niestety awansowała życiowo i wyjechała do Jaworzna, do pracy jako menedżer w dużym chińskim centrum handlowym. Zostawiła im listę z nazwiskami znajomych studentów sinologii. Pierwsza na liście była właśnie Agata.

• • •

Mniej więcej w tym samym czasie Justyna z Pułtuska szukała nowej pracy. Po socjologii na prywatnej uczelni w Warszawie, ale jakoś ciągle pozbywały się jej różne zatrudnienia. Aż w końcu ojciec, szczęśliwie jak na Pułtusk zatrudniony w Biedronce, która zajmuje cały parter galerii handlowej przy trasie wylotowej na Augustów, powiedział jej, że szukają kogoś na piętrze u Chińczyka.

Justyna jeszcze nigdy nie pracowała u obcego, więc czemu nie, poszła na rozmowę. Za sklepową ladą ustrojoną w zieloną żabę, chiński symbol szczęścia, oraz zawiadomienia na kartkach A4, że rzeczy poniżej 20 zł nie podlegają reklamacji, a zakupiony towar nie podlega zwrotowi, stali jej nowi pracodawcy, Chińczyk z żoną Chinką.

Ale to wcale nie z nimi miała rozmawiać Justyna. Szybką rozmowę kwalifikacyjną przeprowadziła z nią Polka, dziewczyna z obsługi. Żadnych badań, CV, świadectw z poprzedniej pracy, 6 zł za godzinę, wolne w co drugi weekend, no i będzie musiała ogarnąć nabijanie na kasę fiskalną. Ale i tak najbardziej się tu liczy znajomość języka polskiego – ktoś przecież musi odpowiadać, jeśli klient zapyta.

Mogła zaczynać od razu. Nie mogła się tylko dowiedzieć, u kogo właściwie pracuje. Swoich prawdziwych imion nowi pracodawcy nie chcieli jej podać. Francesco – wskazał na siebie Chińczyk, a potem wskazał na żonę i powiedział: Sonia. Tak lubią, bo mieszkali we Włoszech – szybkie tłumaczenie rzuciła Justynie zza worów z tenisówkami Polka z obsługi.

• • •

Wynagradzana w kwocie 200 zł za godzinę tłumaczenia lub 1 tys. zł za cały dzień pracy tłumaczka z polskiego na chiński: Agata zupełnie niespodziewanie zyskała równolegle do studiów niemal cały etat dodatkowych zajęć. Bo Naukowiec wraz ze wspólnikami, po kilku latach testowych i upewnieniu się, że na ich chiński towar jest w Polsce obfite branie, przystąpili do podboju małomiasteczkowych powierzchni handlowych, w związku z czym z dużą częstotliwością potrzebowali od Agaty pomocy w tłumaczeniu.

A system podboju był taki: ze swojej konińskiej siedziby wspólnicy co jakiś czas wypuszczali się na objazd po bliższej lub dalszej okolicy. Chodzili wokół rynku lub pawilonów handlowych, gdzie była Biedronka albo inny dyskont, i gdy tylko znajdowali kartkę „Do wynajęcia”, dzwonili do Agaty i mówili: Zadzwoń pod ten numer, dowiedz się, ile za wynajem i czy da się bez faktury.

Więc Agata dzwoniła, umawiała spotkania, jeździła na podpisywanie nowych umów, a czasami prowadziła nawet dwujęzykowe negocjacje na trzy telefony. Tak było przy okazji lokalu w Jarocinie. To było ostre międzykulturowe starcie na płaszczyźnie handlowej – Agata z Chińczykami przeciwko CCC, sieciówce butowej.

Agata: – Właściciel mówi, że CCC daje 6 tys. za miesiąc.

Naukowiec: – Dzwoń do niego, powiedz, że my dajemy 7!

Agata: – Właściciel mówi, że CCC daje 7,5.

Naukowiec: – Dajemy 8, dzwoń!

Agata: – CCC musi się zastanowić.

Naukowiec: – Dajemy 10!

I tak Chińczycy wygrali. Potem stwierdzili, że chcieliby jednak płacić trochę mniej, bo nie stać ich na tyle. Agata znów tłumaczyła – były kłótnie, rzucanie krzesłami, ale właściciel lokalu nie miał już wyjścia, podpisał umowę.

Minęło kilka miesięcy. Obłowieni w nowe lokale wspólnicy z Konina bez sentymentów się rozdzielili – na cztery wielkopolskie miasta. Każdy ze swoją spółką z o.o. z chińskim słowem Fu w nazwie, oznaczającym szczęście, oraz numerem telefonu z ósemką na przodzie, bo ósemka to dla Chińczyków cyfra szczęśliwa, wymawia się ją podobnie jak wzbogacać się.

Konin, Jarocin, Pleszew, Nowy Tomyśl – wszędzie regularnie jeździła Agata, wożona autostradą wypasionymi passatami, 200 km na godzinę albo i więcej, nie wie dokładnie, bo czasem zamykała oczy.

Przy okazji tych wypraw dostawała prezenty. Na Boże Narodzenie nową płytę Katie Melua albo po prostu wchodzili z nią do Empiku. Mówili Agacie, że jest przyjacielem, i dzięki temu wiedziała, że jej nie oszukają. Bo dla przyjaciół Chińczycy są w porządku. Kantują tylko nieprzyjaciół, czyli tych, których nie znają.

• • •

U Francesco i Soni, skośnookich Włochów z Pułtuska, Justyna pracowała już trzy miesiące, aż w końcu przyszedł czas na zawarcie umowy. Pół etatu, chociaż praca na cały, miesięcznie wychodziło zwykle poniżej średniej krajowej, ale Justyna się zgodziła.

Umowę dostarczyła jej księgowa – z Wólki Kosowskiej pod Warszawą, chińsko-turecko-wietnamskiego konglomeratu handlowego. Niestety, Justyna nie mogła poznać numeru telefonu księgowej, podobnie jak w dalszym ciągu prawdziwych imion swoich pracodawców. Mimo to praca mijała Justynie spokojnie, właściwie w milczeniu, przetykanym z rzadka silniejszymi doznaniami w postaci szoków międzykulturowych.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną