Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Odznaka RPO dla Mariana Turskiego

Marian Turski Marian Turski Michał Mutor/Agencja Gazeta / materiały prasowe

Ogromnie miło nam poinformować, że red. Marian Turski został uhonorowany przez rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnara Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”.

Marian Turski jest historykiem i dziennikarzem, od 1958 r. kieruje działem historycznym POLITYKI. Jest także naocznym świadkiem czasów pogardy, ocalałym z Zagłady. To współtwórca jednego z najważniejszych muzeów – Muzeum Historii Żydów Polskich. „Całe swoje twórcze życie poświęcił temu, abyśmy pamiętali o prawie człowieka do godności. Jego spotkania z młodzieżą i patriotyczna edukacja skupione były zawsze na idei budowania świata bez nienawiści, gdzie człowiek człowiekowi okazuje zrozumienie, współczucie, empatię” – podkreślano w uzasadnieniu.

Laudację wygłosiła była RPO prof. Irena Lipowicz, która, nawiązując do tytułu książki prof. Marii Janion („Do Europy tak – ale tylko z naszymi umarłymi”), tłumaczyła: „My wszyscy idziemy przez życie z naszymi umarłymi. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, w listopadzie. Ale liczba umarłych, których prowadzimy ze sobą przez własne życie, to zazwyczaj najbliższa rodzina, przyjaciele, nauczyciele. Marian Turski i jego przyjaciele prowadzą ze sobą przez życie niewidzialny tłum tych, którzy potrzebują własnego rzecznika”. I podkreśliła, że jej najgłębszy podziw wzbudza przekucie „najgłębszego osobistego bólu i bycia rzecznikiem umarłych we wspaniałe dzieło, które jest muzeum życia, tak jak Auschwitz jest muzeum śmierci”.

Dziękując za odznaczenie, Marian Turski skromnie stwierdził: „Miałem wielkie szczęście”. I opowiedział o współwięźniach, którzy oddając część swojego przydziału chleba, pomogli mu przeżyć w obozie.

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Do i od redakcji; s. 104
Reklama