Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Większość posłów PO podczas składania ślubowania dodawała do przysięgi słowa „Tak mi dopomóż Bóg”. Komentarz Ryszarda Czarneckiego w „Gazecie Polskiej Codziennie”: „Nie jestem pewien, czy wszyscy politycy PO dodawaliby tę formułę, gdyby w Sejmie była lewicowa większość. To oznacza, że demokratyczna większość może kreować pozytywne, tradycyjne, konserwatywne postawy”.

Początek rozmowy dziennikarza „Tygodnika Powszechnego” z Tomaszem Terlikowskim, dyrektorem TV Republika: „Bóg jest z PiS-u?”, „A skąd to przyszło panu do głowy?”, „Uznał pan, że wygrana Andrzeja Dudy w dniu Zesłania Ducha Świętego to znak dla Polski”, „Kościół jasno naucza, że mamy odczytywać znaki czasu. Wierzę, że Bóg ma jakąś misję dla każdego narodu. Dla nas też… Ta misja to reewangelizacja Europy, wierne trwanie przy chrześcijaństwie”.

Podobnie rolę Polski widzi Dariusz Malejonek, producent płyt „Morowe Panny” i „Panny Wyklęte”, który powiedział w wywiadzie dla „Do Rzeczy”: „Polska ma wielką misję. Tak jak kiedyś uratowała Europę przed nawałą islamu, a w 1920 r. przed totalitarnym systemem bolszewickim, tak teraz staje się znakiem sprzeciwu dla cywilizacji śmierci”.

O dalekosiężnych celach nowej władzy także Wojciech Wencel w „Gościu Niedzielnym”: „Polska potrzebuje maksymalistów tworzących tkankę narodowej kultury, niewstydzących się romantycznej tradycji i chrześcijaństwa – wymagających wobec Europy”.

Najpierw jednak mamy do załatwienia kilka spraw na miejscu. Na okładce „Gazety Polskiej” stylizowane na napisy na murze hasła – zadania dla nowych władz: „Wyjaśnić Smoleńsk!

Polityka 47.2015 (3036) z dnia 17.11.2015; Felietony; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama