Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Dobro prezesa dobrem narodu

Mizerski na bis

Polityka

Niedawno Kornel Morawiecki ogłosił w Sejmie: „Prawo to nie jest świętość, nad prawem jest dobro narodu”. Jak się nieoficjalnie dowiaduję, PiS pracuje już nad uchwałą, na mocy której dobro narodu przejmie kierowniczą rolę w państwie. Zadaniem tego dobra będzie przeciwstawienie się siłom zła, reprezentowanym przez opozycję, media i sędziów Trybunału Konstytucyjnego, z prezesem Rzeplińskim na czele.

– Jak pan wie, dobro narodu długo się Trybunałowi przyglądało oczami prezydenta i prezesa PiS. W końcu straciło cierpliwość, bo zorientowało się, że Trybunał w obecnym składzie dobru nie służy – wyjaśnił mi pragnący zachować anonimowość autor projektu uchwały.

Spytałem, czy uchwała o kierowniczej roli dobra narodu nie będzie brutalnym atakiem na demokratyczne państwo prawa?

– Nie ukrywam, że dobro narodu wymaga od nas przyjęcia tej uchwały, więc nie mamy wyboru. Zwłaszcza że chodzi o nasze wspólne dobro.

– Jakie to konkretnie dobro?

– Np. dobro narodu takie, jak pięćset złotych na dziecko, przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, rozpędzenie Trybunału Konstytucyjnego i wymiana kierownictwa publicznych mediów. Ważnym dobrem narodu są też chrześcijańskie wartości oraz krzyż, którego w przestrzeni publicznej jest za mało. Dostęp do wszystkich tych dóbr powinien być ułatwiony.

– A kultura i sztuka?

– Bez wątpienia dobrem narodu jest minister kultury i sztuki prof. Gliński. Dostępu do tego dobra na pewno nie należy Polakom ograniczać.

– Czy łatwiejszy będzie również dostęp do innych dóbr? W zeszłym roku 60 proc. Polaków nie przeczytało nawet jednej książki.

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Felietony; s. 115
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobro prezesa dobrem narodu"
Reklama