Społeczeństwo

Ziemia Obiecana – czas przeszły dokonany

Kto jeszcze pamięta łódzkie włókniarki

Maria Kiełbik, była prządka, z koleżanką z Polteksu Reginą Golańską w Muzeum Fabryki. W tle fotografia dawnych łódzkich włókniarek i włókniarzy. Maria Kiełbik, była prządka, z koleżanką z Polteksu Reginą Golańską w Muzeum Fabryki. W tle fotografia dawnych łódzkich włókniarek i włókniarzy. Anna Musiałówna / Polityka
Zniknęły dwa razy. Najpierw, kiedy padła włókiennicza Łódź, i potem, kiedy o włókniarkach zapomniano.
Famuły przy ul. Ogrodowej, wybudowane przez Izraela Poznańskiego dla robotników.Anna Musiałówna/Polityka Famuły przy ul. Ogrodowej, wybudowane przez Izraela Poznańskiego dla robotników.

Długo nie chciały patrzeć na ten cały blichtr: sklepy, restauracje, puby. Wciąż tkwił w nich żal, że to się tak skończyło. Ale wreszcie Krystynie Michalak, byłej mistrzyni na wykończalni w Polteksie, udało się namówić dawne koleżanki z pracy na spotkanie w Manufakturze. Kiedyś była tu fabryka włókiennicza, jedna z największych w Łodzi.

Włókiennicza Łódź – czas przeszły dokonany. Jednak Marta Madejska, doktorantka Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, związana ze Stowarzyszeniem Topografie i Łódzką Gazetą Społeczną – Miasto Ł, czuje potrzebę, by do przeszłości wrócić.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Ziemia Obiecana – czas przeszły dokonany"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021