Byłego komornika nękają... komornicy

Co komu pisane
O tym, jak na Marianie B., słynącym z komorniczej gorliwości na skalę krajową, zemścił się los i nasłał nań kolegów po fachu.
Co było prapoczątkiem końca? Kiedy z księcia zaczął stawać się żebrakiem? – nie umie odpowiedzieć na te pytania.
Francesco Carta/Getty Images

Co było prapoczątkiem końca? Kiedy z księcia zaczął stawać się żebrakiem? – nie umie odpowiedzieć na te pytania.

W efekcie on, egzekutor zasłużony na skalę krajową, zadłuża się na 7 tys. i dostaje wyrok eksmisji pod adres dobrze sobie znany przy Alei Spółdzielczości Pracy 42, spełniający warunki wczesnego średniowiecza.
Vadymvdrobot/PantherMedia

W efekcie on, egzekutor zasłużony na skalę krajową, zadłuża się na 7 tys. i dostaje wyrok eksmisji pod adres dobrze sobie znany przy Alei Spółdzielczości Pracy 42, spełniający warunki wczesnego średniowiecza.

Tak wywindował kulturalny poziom odzysku, że nikt nie robił w egzekucji bez szkolenia u Mariana B.
zigzagmtart/PantherMedia

Tak wywindował kulturalny poziom odzysku, że nikt nie robił w egzekucji bez szkolenia u Mariana B.

O Marianie B., choć jako komornik operował na terenie Lublina, głośno było nawet w centrali. Mawiano o nim: geniusz. Jako kolekcjoner aforyzmów świata może powiedzieć o sobie, iż rozpoznano go po owocach. Znał każdy wartościowy kąt swoich dłużników, rozkład mieszkań, marki sprzętów AGD, szczeliny w płotach, a wszystko to wyceniał na oko. Niestety – by rzec aforystycznie – zemścił się na nim przewrotny los i na Marianie B. też zawisł wyrok eksmisji.

Ktoś stojący z boku spuentowałby ten fakt porzekadłem Jak Kuba Bogu. Otóż na lokal zastępczy wyznaczono mu parszywy budynek przy Alei Spółdzielczości Pracy 42. Tak się składa, że w większości zamieszkany przez łachudry, których B. osobiście poddawał czynnościom eksmisyjnym. Kiedy przybył na rekonesans przydzielonej kwatery, obstąpili go od razu, rozpoznając w Marianie B. swego oprawcę: – To pan?! A co pan tu robisz? Już wcześniej te łachudry z siekierami robiły na niego zasadzki. Czy eksmitujący zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie narażają Mariana B.? Miałby teraz korzystać ze wspólnego wychodka na poddaszu i za każdą potrzebą drżeć o życie?

Marian B. powiedziałby o sobie, że od najmłodszych lat był predestynowany na komornika. Zawsze prymusek z komputerową pamięcią do szczegółów. Jeszcze dziś opisałby detalicznie elektryfikację rodzinnej wsi pod Łęczną, choć był wówczas czteroletni. Tak chłonny wiedzy, że zanim ukończył podstawówkę, przeczytał książki z trzech bibliotek: szkolnej, gromadzkiej oraz gminnej. Z technikum mechanizacji rolnictwa płynęły na adres matki wyrazy uznania dla syna przodownika w nauce. (By lepiej zrozumieć Mariana B., należy napomknąć, że w szkole, jak i w internacie, najbliżej trzymał się z Edkiem Wojtasem, nie byle kim, bo późniejszym posłem PSL i ofiarą smoleńską).

Wojsko na matczyny adres śle gratulacje za wychowanie żołnierza LWP, kierowcy czołgu jednostki pancernej o wybitnych walorach osobowych. Pisały o nim nawet gazety, m.in. z racji tego, że dwie godziny siedział w czołgu zatopiony podczas ćwiczeń na dnie Odry i nie tracąc animuszu cierpliwie czekał na ratunek. Do tego bardzo reprezentacyjny. W czasie inspekcji pokazowych w jednostce zawsze przewodnik po muzealnej sali tradycji. Pupil. Na jego wniosek formalny do niedzielnych posiłków żołnierzy dołączono deser w postaci kawy. Niestety, nie wypaliło. Bo – pyta Marian B. – kto miał się nią delektować, skoro była to, w przeciwieństwie do niego, wiejska ciemnota, która zlewy w ustępach brała za porcelanę? Popili tej kawy w ilościach herbacianych, podostawali palpitacji i mało nie powykańczali się.

Ukończywszy służbę ojczyźnie z wyróżnieniem, już Marian B. pnie się do góry jako kierownik transportu w handlu sprzętem rolniczym, gdy odwiedza go znajomy urzędnik skarbowy z propozycją awansu. – Po co – mówi – Marian, ty z twoimi walorami, szczeblem wiedzy, marnujesz się, szarpiesz? Chodź na komornika, pobijesz innych na łeb i szyję, bo to są ludzie prości. Długo wahał się z decyzją, jako że sam wywodził się z ubóstwa. Szarpał nim dylemat: czy to aby zawód szlachetny? Uspokaja się następującym aforyzmem biblijnym: Oddaj cesarzowi co cesarskie. W końcu nie chodziło o grabież okupancką. Miał egzekwować długi jak swój od swojego.

Jest 1980 r., gdy wychodzi na rejon i natychmiast przypada do gustu naczelnikowi wydziału. Bo gdziekolwiek by Mariana B. posłał, zawsze pieniądze pięknie odzyskane, protokoły przejrzyste, a jak uniwersytecko formułowane roszczenia wobec dłużników!

Nie ukrywa, że na komornicze wyżyny pomogła mu wznieść się pasja do aforyzmów. Ma w kolekcji ponad 100 tys. sentencji z całego świata. Czyta je codziennie, analizuje, po czym wykorzystuje w sytuacjach życiowych. Czego nie ma Marian B.? Myśli Seneki; O miłości prawie nic (Tu nadmieni, że miłość ma opanowaną do perfekcji); Myśli pań niepospolitych; Skrzydlate słowa; Mądrości narodów; Aforystykon; Dykteryjki; Cytaty łacińskie na każdą okazję; Rzymskie epitafia; Nieprzyjemne prawdy i tak dalej.

O byciu przebiegłym jak wąż

Przez 20 lat przydzielany do najtrudniejszych spraw. Należy podkreślić, że komorniczył w okresie ustrojowych przemian, na które składał się melanż upadających firm państwowych i raczkujących kapitalistów, unikających podatków. Zarówno jednych, jak i drugich należało umiejętnie przycisnąć. Naczelnik zwracał się do Mariana B.: – Idź, myśl, kombinuj.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną