Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Papu ****

Adres: Warszawa, Al. Niepodległości 134/136

Niedawno otwarte café, bar i restauracja o drażniącej pretensjonalnością nazwie Papu mieści się na rogu alei Niepodległości i Ligockiej. Dwie sale, jedna dla niepalących, ładnie, z dyskretnym wdziękiem urządzone, wygodne, nowoczesne meble, elegancka zastawa, sprawna obsługa.

Karta dań bardzo przyzwoita. Trzy propozycje zimnych przekąsek, sześć – gorących, cztery rodzaje zup, pięć rodzajów sałat (bardzo duże porcje). Następnie pasty, czyli makarony, i pierogi (8 propozycji). Siedem dań głównych mięsnych i trzy rybne. I na koniec siedem deserów. Łącznie 43 pozycje, jest więc z czego skomponować posiłek. Tym bardziej że kelner proponuje jeszcze dania w karcie nieuwzględnione. Daliśmy się namówić na rybę maślaną, która była rewelacyjna w smaku, ale również i w cenie (60 zł).

To nie jest tania restauracja. Nastawiona na ludzi zamożnych, poszukujących wyrafinowanej kuchni i eleganckiego lokalu, nieprzywiązujących większej wagi do rachunku. Czy takiej klienteli wystarczy, aby zamortyzować poniesione koszty i wyjść z satysfakcją?

Trzeba przyznać, że kuchnia jest na najwyższym poziomie. Nereczki, czyli cynaderki, cielęce w oliwie z czosnkiem i siekaną pietruszką (27 zł), były miękkie, delikatne i aromatyczne. Warto to podkreślić, bo cynaderki w wersji ohydnej były w PRL w każdym lokalu, a po transformacji ustrojowej stały się rzadkością.

Zamówiliśmy też, co było pewnym ryzykiem, risotto z marynowaną w winie cielęciną, parmezanem i czarnym pieprzem (33 zł). To jest danie, które należy zamawiać tylko we włoskich restauracjach, bo bardzo łatwo je spaprać i przemienić w niejadalną breję. Tym razem odwaga została nagrodzona.

Wspaniała była sałata lodowa z plastrem koziego sera, z plasterkami migdałów, octem balsamicznym i kroplą miodu (39 zł). To danie na konkurs.

Można natomiast zrezygnować z rosołu borowikowego z kawałkami pieczonej kaczki (21 zł). Ten pomysł szefa kuchni nie był najlepszy.

Daliśmy się też namówić na kotleciki jagnięce z rozmarynem i ryżem koperkowym (59 zł), co było błędem nie tylko ze względu na bardzo wygórowaną cenę, ale przede wszystkim dlatego, że jagnięcina była twarda.

Świetną decyzją było zamówienie na deser owoców z pieca w zabaione (25 zł). Okazały się to być truskawki i czarne jagody w idealnie przyrządzonym sosie, który jest włoskim deserem narodowym.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną