Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kazamaty Plaza

Nowe życie miejsc pamięci

Dziś w więzieniu w Suwałkach jest centrum handlowe Plaza, 54 tys. m kw. powierzchni, multipleks i wielopoziomowy parking na 500 aut. Dziś w więzieniu w Suwałkach jest centrum handlowe Plaza, 54 tys. m kw. powierzchni, multipleks i wielopoziomowy parking na 500 aut. Stanisław Ciok / Polityka
Więzienia, karcery, miejsca tortur, straceń – czy w takich obiektach wolno urządzać galerie handlowe, ośrodki kultury, hotele? Problem w tym, że historia uczyniła nasz kraj jednym wielkim miejscem pamięci.
Suwalskie centrum handlowe Plaza wchłonęło dawne więzienne budynki.Stanisław Ciok/Polityka Suwalskie centrum handlowe Plaza wchłonęło dawne więzienne budynki.

Mapa Polski przedstawiająca miejsca represji komunistycznych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej jest tak gęsto upstrzona czarnymi pinezkami z białym krzyżykiem, że trudno znaleźć wolne miejsce. A gdy do tego dodać jeszcze miejsca zbrodni hitlerowskich (częściowo się pokrywają, bo NKWD i bezpieka chętnie zagospodarowywały dawne katownie gestapo), to niemal cały obszar naszego kraju należałoby zamienić w wielonarodowe muzeum martyrologii. I w tej kwestii Polacy są podzieleni.

Polityka 20.2016 (3059) z dnia 10.05.2016; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Kazamaty Plaza"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022