Nagość w reklamie oburza Polaków

Upupianie
Nagie ciało na billboardach lub w telewizji budzi coraz większy sprzeciw Polaków.
Ci, którzy protestują, to feministki lub obrońcy moralności – skarżą często te same reklamy, ale z zupełnie innych powodów.
Grzegorz Kozakiewicz/Forum

Ci, którzy protestują, to feministki lub obrońcy moralności – skarżą często te same reklamy, ale z zupełnie innych powodów.

Konserwatyzm odbiorców reklam w Polsce jest raczej dość wysoki, z tendencją wzrostową – uważa Konrad Drozdowski.
Paweł Terlikowski/Forum

Konserwatyzm odbiorców reklam w Polsce jest raczej dość wysoki, z tendencją wzrostową – uważa Konrad Drozdowski.

audio

AudioPolityka Marta Mazuś - Upupianie

Moralność i dobry smak Polaków ostatnio znów zaatakował Adrian ze Zgierza. To fabryka rajstop słynąca z prowokacji i kontrowersyjnych wytworów reklamowych wymyślanych we własnym zakresie, które od kilku lat pojawiają się na billboardach w największych polskich miastach. Tym razem poszło nie tyle o wypiętą pupę czy wydatny biust, ile o łydki. Opięte rajstopami marki Adrian łydki Anny Grodzkiej usadzonej na krześle z bukietem tulipanów. Konsumenci zareagowali natychmiast.

Elvisowi od razu przypomniały się średniowieczne cyrki obwoźne pokazujące kobietę z brodą. I choć Elvis akceptuje fakt, że reklama ma być zauważalna oraz daje prawo osobom transseksualnym do cieszenia się życiem, to jednak upomina firmę Adrian, aby nie oszukiwała klientów, bo z mężczyzny nie da się zrobić kobiety i odwrotnie.

Agnieszkę ogarnęły mdłości na widok takiej bezczelności, a nade wszystko poniewierania kobiecości. Jako kobieta czuje się reklamą znieważona i żadnego produktu Adriana nigdy, przenigdy już nie kupi, dopóki firma nie nabierze szacunku do kobiet z prawdziwego zdarzenia i do polskości.

Z kolei Jan Nowak po zobaczeniu faceta w spódnicy rozpoczyna konsumencki bojkot, by Adrian wreszcie pożałował swoich żałosnych prowokacji. Otworzy w tym celu specjalny profil na Facebooku, a także zapowiada konferencję prasową w bliżej nieokreślonym miejscu oraz czasie.

I tak już od miesiąca, od kiedy łydki Anny Grodzkiej w rajstopach ukazały się polskim oczom, Adrian ze Zgierza regularnie czyści firmową skrzynkę mailową z przychodzących w setkach wyrazów konsumenckiego sprzeciwu, a założycielka fabryki i autorka reklam Małgorzata Rosołowska-Pomorska szykuje się do kolejnej wizyty w Komisji Etyki Reklamy w Warszawie.

To tam od 10 lat trafiają skargi Polaków dotyczące rodzimych pomysłów marketingowych. Wśród ponad 16 tys., które do tej pory wpłynęły – sprzeciwów wobec celowego wprowadzania w błąd, epatowania w reklamie drastycznością, np. dymiącą głową starszej pani, która depcze wizerunek tradycyjnej polskiej babci, zapytań, czy skoro na filmie chłopak w sklepie bierze do ręki rogalik i nie podchodzi do kasy, to znaczy, że rogal jest za darmo, a także ostrzeżeń, że talerz z zupą w reklamie stoi niebezpiecznie blisko krawędzi stołu, co grozi poparzeniem. Zdecydowanie najwięcej jest jednak tych, które dotyczą dyskryminacji płciowej, złego wpływu na nieletnich, obyczajowości i dobrego smaku, czyli w skrócie bielizny, seksu, biustu i pośladków.

Pupa prowokująca

Konrad Drozdowski, dyrektor generalny Rady Reklamy, stowarzyszenia branżowego utworzonego do celów samoregulacji (w ramach którego zbiera się wspomniana już komisja etyki), od kilku lat bierze udział w reklamowej autoanalizie i mimo napływających co roku tysięcy skarg, nie ocenia polskiej reklamy jako wyjątkowo niegrzecznej. Jest wręcz przeciwnie – treści odwołujące się np. do homoseksualizmu czy kwestii religijnych, swobodnie wykorzystywane w innych krajach, przy planowaniu kampanii w Polsce tylko wyjątkowi śmiałkowie biorą pod uwagę.

Odważyła się na to w 2008 r. firma LPP z Gdańska, producent odzieży marki House, Cropp Town czy Mohito, pokazując na oprotestowanym przez katolików plakacie rozmodloną dziewczynę obok napisu „Strzeż mnie Ojcze”, a w innej odsłonie zdradzającą, że zna 69 sposobów na zachowanie dziewictwa.

Z kolei 2012 r. upłynął pod znakiem oburzenia reklamą napoju energetycznego Black – zdjęcie kobiety w bieliźnie na łóżku opatrzono hasłami: „Sprawdź jak działa” i „Bądź grzeszny”, co w statystykach Rady Reklamy zapewniło jej status najbardziej oprotestowanej kampanii roku.

Napoje energetyczne czy LPP to – jak twierdzi Konrad Drozdowski – nieliczni, ale uparci polscy prowokatorzy. Im kontrowersje nie szkodzą, a wręcz przeciwnie – pomagają. Bo do ich grupy docelowej przekaz trafia bez problemu. A ci, którzy protestują, to feministki lub obrońcy moralności – skarżą często te same reklamy, ale z zupełnie innych powodów.

Do grona polskich prowokatorów zaliczany jest też Adrian ze Zgierza, choć jak twierdzi Małgorzata Rosołowska-Pomorska, zupełnie nie wie dlaczego.

Ona chciała po prostu się wyróżnić i pokazać wreszcie coś innego niż typową modelkę-wieszak w rajstopach na tle wodospadu. Stąd te wszystkie pomysły wykorzystywane od 2012 r. – modelka size plus, starsze aktorki, piosenkarka na wózku inwalidzkim, kobieta po mastektomii, aż w końcu Anna Grodzka. Ale ku jej zdziwieniu, okazało się, że ludzie widzą co innego: pulchna modelka to potężna blondyna z zadartą nogą, chyba bez majtek i z biustem, który wisi aż do samej podłogi; z kolei kobieta po mastektomii jest półnaga, zagraża psychicznemu i moralnemu rozwojowi dzieci, a poprzez odsłoniętą pierś bez sutka narzuca treści pornograficzne osobom, które sobie tego nie życzą.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną