O profesorze, który padł ofiarą finansowych przekrętów

Bohater wszystkich afer
Trudno nazwać profesora PAN osobą naiwną, a jednak stracił dorobek życia w najgłośniejszych aferach finansowych. Teraz głośno protestuje przeciw tezie, że to jedni cwaniacy dali się okraść drugim.
Amber Gold miało być sposobem na ratowanie resztek oszczędności.
Marcin Smułczyński/SE/EAST NEWS

Amber Gold miało być sposobem na ratowanie resztek oszczędności.

Prof. Szymon Pilecki złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez KPWiG.
Marcin Smułczyński/SE/EAST NEWS

Prof. Szymon Pilecki złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez KPWiG.

Prof. Szymon Pilecki, rocznik 1925, stracił wszystkie oszczędności życia, w sumie około 300 tys. zł. Pieniądze powierzył najpierw firmie WGI z licencją maklerską; potem firmie Finroyal działającej w całej Polsce, z biurem w centrum Warszawy; wreszcie firmie Amber Gold, która właśnie z rozmachem otwierała własną linię lotniczą. Amber Gold reklamowało się solidnym zabezpieczeniem kapitału. Po czasie okazało się, że wszystkie te zabezpieczenia były fikcją.

Dziś profesor w prokuraturach i sądach walczy o status oskarżyciela posiłkowego, jeździ na procesy, słucha, analizuje i pilnuje spraw poszkodowanych. Gdy jednak pisze do szefów prokuratur, dlaczego ich podwładni nie stawiają się w sądzie na rozprawy, dostaje odpowiedzi, że nie muszą.

Do tej pory w życiu udało mu się rozwiązywać problemy w dziedzinie, wydaje się, bardziej skomplikowanej, bo dotyczącej konstrukcji samolotów i statków kosmicznych. Szukał najtrwalszego stopu metalu dla latających maszyn, w latach 70. stworzył, rozwijaną potem przez zachodnich naukowców, dyfuzyjną teorię zmęczenia metali. Do tego jeszcze pilot – najpierw szybowcowy, potem samolotowy, oraz skoczek spadochronowy. Konkretny, ścisły, analityczny umysł, „piła” dla studentów. Gdy przyszła emerytura, zaczął myśleć, jak poprawić stan ciułanych przez całe życie oszczędności, korzystnie je ulokować i powiększyć. Ale stracił wszystko.

Afera WGI

Sprawa Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej, czyli WGI, była pierwszą wielką aferą finansową rodzimego kapitalizmu. Spółka założona przez trzech „młodych wilków” bez odpowiednich kwalifikacji dostała we wrześniu 2004 r. od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG, poprzedniczka KNF) koncesję na działalność maklerską. Weszła na rynek z ostrą akcją promocyjną w mediach i głośnymi nazwiskami w ciałach nadzorczych spółek z grupy WGI (m.in. Henryka Bochniarz, Dariusz Rosati, Witold Orłowski, wtedy doradca prezydenta Kwaśniewskiego). Prof. Szymon Pilecki 16 marca 2005 r. zawarł umowę na zarządzanie portfelem WGI „Stabilny PLN”, na prowadzenie rachunku inwestycyjnego, i wpłacił 68 tys. zł. Z ostatniej przesłanej informacji przez WGI z 31 marca 2006 r. – na rachunku prof. Pileckiego było 74 tys. zł. Kilka dni później – 4 kwietnia 2006 r. KPWiG ogłosiła cofnięcie spółce licencji maklerskiej i nakazała zwrócić pieniądze. Tyle że pieniądze 1,5 tys. klientów już zniknęły – w sumie ok. 340 mln zł.

Gdy WGI zajęły się prokuratura i ABW, wyszło na jaw, że nic nie było tam jak trzeba. Ludzie nie mieli doświadczenia w działalności maklerskiej, firma nie dysponowała nawet odpowiednim programem komputerowym. Okazało się też, że choć Komisja Papierów Wartościowych i Giełd prowadziła w WGI kontrole, które już od samego początku wykrywały działania niebezpieczne dla pieniędzy klientów, ignorowano tę wiedzę. W marcu 2005 r. skończyło się spisaniem przez KPWiG zaleceń. Jesienią 2005 r., po kolejnej kontroli wszczętej z zawiadomienia klienta o rozbieżnościach w stanie swoich rachunków – odkryto, że zapisy księgowe a realny stan na kontach to dwie różne rzeczy i że pieniądze klientów idą na inne cele niż wynikające z zawartych umów. A jednak przez sześć miesięcy (były to czasy pierwszego rządu PiS), do czasu oficjalnego ogłoszenia o odebraniu licencji, nie informowano klientów o tych istotnych dla nich kwestiach.

Prof. Pilecki złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez KPWiG. Prokuratura dwa razy odmówiła wszczęcia śledztwa. W 2010 r. profesor wysłał do sądu prywatny akt oskarżenia, ale po trzech latach, na pierwszym posiedzeniu, także sąd odmówił zajęcia się sprawą. Postępowanie umorzył z uwagi na „brak znamion czynu zabronionego”, argumentując, że przestępstwo musi być dokonane umyślnie, a tu wszystko zadziało się w ramach przepisów, które nie mówiły, żeby przed wydaniem koncesji sprawdzać kwalifikacje osób czy program komputerowy. Że po pierwszej kontroli, zamiast sięgnąć po silniejsze środki, wydano jedynie zalecenia? Na to też nie ma żadnych paragrafów. Do tego, że KPWiG nie poinformowała klientów WGI o problemach firmy, mimo że miała takie uprawnienia, sąd odniósł się krótko, powtarzając zresztą wiernie stanowisko Komisji: „ujawnienie takich informacji mogło narazić rynek kapitałowy na poważne niebezpieczeństwo lub spowodować poniesienie niewspółmiernej szkody przez osoby, których informacje dotyczą”.

Zabawa w chowanego

Boje o odzyskanie pieniędzy to osobna epopeja. Prokuratura przyznała, że nie udało się jej ustalić, co się stało z pieniędzmi. Ograniczyła się do dokonania zabezpieczeń na majątku trzech członków zarządu WGI na poczet przyszłych grzywien – średnio po 3 mln zł plus udziały – po 25 tys. zł – w nowo założonej przez nich spółce. Prof. Pilecki pisał do prokuratora, że to fikcja, a nie zabezpieczenie, bo w spółce nie ma pieniędzy. A przecież, dowodził, chodzi nie tylko o grzywny, które pójdą na rzecz Skarbu Państwa, ale o zwrot pieniędzy poszkodowanym. Prosił o pełną weryfikację przepływów pieniędzy z WGI, o zabezpieczenie wszystkich kwot przelanych do różnych firm wbrew umowom zawieranym z klientami.

Prosił też, żeby w poszukiwaniu milionów, które zniknęły, prokuratura przyjrzała się pożyczkom, jakich WGI udzielało. Czy wróciły? Prawie 1 mln zł pożyczono spółce, której członkowie zarządu WGI byli udziałowcami; 150 tys. zł firmie, z którą związany był ojciec prezesa; 180 tys. zł – znajomym z rodzinnych stron prezesa. Wreszcie członkowie zarządu pożyczali sobie samym. Profesor domagał się też prześledzenia losów 750 tys. dol. przekazanych w zarządzanie firmie z Bristolu, która – jak się okazało – nie miała uprawnień do zarządzania aktywami w Wielkiej Brytanii, albo przyjrzenia się przelewom na ponad 8,5 mln dol. do dwóch banków szwajcarskich bez żadnego tytułu prawnego – gdzie potem zniknęły? Wszystkie wnioski wracały z odmowami.

Przepadła także willa Radość prezesa WGI, warta 9–10 mln zł. W kwietniu 2007 r., a więc rok po wybuchu afery, prezes aktem darowizny ofiarował ją swojej żonie, a kilka miesięcy później do hipoteki wpisał się jego ojciec. Dla prof. Pileckiego i innych wierzycieli to klasyczna ucieczka z majątkiem. Ale nie dla sądu i prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa „wobec braku znamion czynu zabronionego”, a sąd odrzucił zażalenia. Zdaniem sądu nie można bowiem domniemywać świadomego działania, ale (tu trzeba dokładnie zacytować) „należy wykazać, że to stanowiło jeden z elementów procesów zachodzących w psychice sprawcy”. Do tego „z literalnej wykładni przepisu wynika, iż odnosi się on do zachowania dłużnika jeszcze przed ogłoszeniem jego upadłości lub zaistnienia stanu niewypłacalności”, a przecież – konkludował sąd – owa darowizna dla żony nastąpiła już po ogłoszeniu upadłości, więc trudno mówić o przestępstwie. Wreszcie zamknął sprawę stwierdzeniem, że w sądzie okręgowym w Warszawie toczy się przecież (od trzech lat) główna sprawa przeciwko zarządowi WGI. Co prawda oskarżeni są tam tylko o szeroko pojęte nadużycie zaufania, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień, ale przecież – stwierdził sąd – tamten drugi sąd ma za zadanie zbadać wszystko i zawsze może zmienić kwalifikację czynów i skazać też za ukrywanie majątku.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną