Zabójstwo babci: zbrodnia niedoskonała

Zakopana
Babka miała ładną emeryturę – z górą dwa tysiące. Nie piła, nie paliła i płaciła za czynsz. Ale należało jej się.
Łukasz Rayski/Polityka

Mirosław Gryń/Polityka

Babka zdobyła średnie wykształcenie. Kiedyś nawet pracowała w biurze. Inaczej niż córka Róża z mężem Józefem i synem Michałem. Nie pracowali, pili i dorobili się dużego czynszowego zadłużenia.

Mieszkali na 18 m kw. w jedynym pokoju – ich trójka i dwa psy. A potem jeszcze babka. Najpierw żyła u drugiego syna Róży, Sylwestra. Miał się nią opiekować, bo przepisała na niego mieszkanie. Ale jak miał to zrobić? Póki chodziła, było nieźle. Kuśtykała nogą w bucie ortopedycznym, bo od dawna miała jedną sztywną. Z mózgiem było u niej w miarę, ale po wylewie pomału przestawała chodzić i zaczął się zjazd.

Sylwester, ochroniarz, pracował dniami i nocami, żeby zarobić na remont mieszkania od babci. I zarobił. Żeby ulżyć Sylwestrowi, Róża zabrała babcię do swoich 18 m, oddała jej swoje łóżko i spała odtąd z synem Michałem. Albo Michał rozkładał się na podłodze i wtedy to już naprawdę nie można się było ruszyć. Plus te dwa psy.

Umowa była taka, że Sylwester i Róża podzielą emeryturę babci na pół. Ale pan z opieki społecznej uświadomił ich, że w takim razie stracą zasiłek na męża Róży Józefa, bo stopa im się podniesie. Gdy babcia umrze, stopa opadnie i zasiłek zostanie przywrócony. Józef robił ciągle awantury, że przez babkę nie będą mu wypłacać.

Józef choruje na chorobę Bürgera. Ucinali mu nogę po kawałku, aż obcięli zupełnie i jeździ odtąd po 18 m na wózku, bo boi się chodzić o kulach, że się przewróci. Przeważnie nie wychodzi z mieszkania, Róża też, tyle co na zakupy i wyprowadzić psy.

Niechętnie kogoś do siebie wpuszczają. Drzwi zawsze zamknięte od wewnątrz na klucz, można pukać i pukać. Gdy pani z opieki społecznej poszła na urlop, jej zastępczyni nie wpuścili. Mają brudno i ponuro – jak napisała kuratorka zawodowa w opinii na prośbę sądu – bo przewód elektryczny na suficie się przepalił i jest tylko marne światło boczne. Jak jest prąd. Bywa, że nie zapłacą i jakiś czas nie ma. Tak ich życie przygwoździło. A najbardziej Różę.

Złośliwa od zawsze

Nie kochałam matki. Nigdy. Od dzieciństwa. Nie zapomnę, że kiedy wuj do mnie przyszedł i chciał zgwałcić, wzywałam ją na pomoc, ale nie przyszła – mówi Róża. Potem na weselu kuzyn rzucił ją na łóżko. Broniła się i uciekła. Powiedziała o tym matce, a ona, żeby nikomu ani słowa, bo jak ojciec się dowie, będzie awantura.

Ojciec pracował na kolei. Próbował robić interesy, ale mu nie wychodziły. Róża pamięta, że kiedy było jej własne wesele, przyszedł do ojca komornik. Ale w sumie nie był złym ojcem.

Dzieciństwa Róża też nie miała aż tak złego. Przez parę lat opiekowała się nią matka jej matki, chora na schizofrenię. Nie, Róża nie odziedziczyła choroby. Psychiatrzy sądowi uznali, że jest zdrowa. Normalna, tyle że z nieprawidłową osobowością. Psychopatia albo inne świństwo, psychiatrzy nie napisali co dokładnie. Ale nie choroba.

Po udarze matka zrobiła się – opowiada Róża – bardzo złośliwa. Mówiła do niej: Co mi pan robi? Tłumaczyła jej, że nie jest żadnym panem, tylko jej córką Różą. A ona nic. Ręce matka miała jeszcze dość sprawne, więc wyciągała sobie cewnik, chowała za łóżko, a stamtąd trudno go wyciągnąć przy ich ciasnocie: łóżko w łóżko. Róża prosiła matkę, żeby się nie kręciła na łóżku. Jak do ściany. I żeby leżała na boku. A matka – tylko na plecach, bo na boku jej się nie podobało. I na cztery dni przed tym, co jej zrobiłam – mówi Róża – zafundowała sobie odleżyny.

Starszy syn miał przyjeżdżać i wozić babcię na spacery, ale on nie ma czasu, a młodszy to tyle, co się prześpi, i leci do miasta, albo to ona wie gdzie?

Najgorsze, że babcia mazała się kałem. Róża musiała ciągle prać albo wyrzucać rzeczy, bo zepsuła się pralka automatyczna. Tego się nie da opisać, to trzeba przeżyć.

Z matką zawsze tak było. Gdy Róża była panienką, nie miała własnego biustonosza, tylko przerobiony po matce. Ona kochała tylko syna Waleriana, który umarł na raka wątroby. Kupowała mu nowe rzeczy, a Róża musiała po bracie przerobione donaszać.

Róża przecież widziała, jak ona aż się dławi, kiedy musi wymówić jej imię albo powiedzieć: córko. Kiedyś Róża oznajmiła jej, że tylko dlatego ją toleruje, że jest jej matką. Bo wcześniej ona to samo powiedziała Róży.

Ale długo razem nie musiały mieszkać. Róża poznała chłopaka. Wielka miłość. Kiedy był w wojsku, pisali do siebie listy. Rzuciła zawodówkę po roku nauki, wzięła ślub. Żyli normalnie. Urodzili się synowie – Sylwester i Michał. Zepsuło się przed 10 laty, kiedy mąż stracił pracę. Zaczął chorować, bić żonę, wyzywać od zer i kurw.

Ale trafiła kosa na kamień. Róża była silna. W młodości podnosiła sztangę 50-kilogramową, po dziesięć powtórzeń, bo pragnęła być wioślarką. To też się nie udało. Życiowe farty przechodziły obok Róży bokiem, jak cienie. Ale starała się. Skończyła kurs opiekunek ludzi starych i jeszcze jakiś inny. Przepracowała 20 lat, ciągle w innych miejscach, ostatnio jako konserwatorka powierzchni płaskich w szpitalu. Miejsca zmieniała nie dlatego, że byli z niej niezadowoleni, przeciwnie – była silna i lubiła pracować fizycznie. Ale ciągnęło ją do nowych zajęć. Nie znosiła nudy. Wolontariuszką też była, w fundacji „Pomóż sobie i innym”.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną