Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Język serca

Światowe Dni Młodzieży: tańce i różańce

Codzienne poranna katecheza na stadionie Cracovii połączona z chrześcijańskim muzykowaniem i mszą świętą. Codzienne poranna katecheza na stadionie Cracovii połączona z chrześcijańskim muzykowaniem i mszą świętą. Stanisław Ciok / Polityka
Wedle świadectw pielgrzymów nawiedzających Kraków w Światowe Dni Młodzieży 2016 nie masz większego radowania na ziemi ponad uwielbianie Pana w tajemnicy Jego serca.
Jedno ze stoisk z ofertami zakonów i stowarzyszeń chrześcijańskich. Krajowe Centrum Powołań na stadionie Cracovii.Stanisław Ciok/Polityka Jedno ze stoisk z ofertami zakonów i stowarzyszeń chrześcijańskich. Krajowe Centrum Powołań na stadionie Cracovii.

Na Rynku i na Błoniach, wzdłuż trasy przejazdu Ojca Świętego i pod Jego oknem – chwalący śpiewem, podnoszący promienne larum, bębniący i muzykujący Panu na instrumentarium, ofiarujący bezpłatne przytulenia współbraciom, powiewający na wietrze ręcznikami dla ich schnięcia, latynoskie sowizdrzały ewangelizujące ładne Słowianki, rozradowani przybysze z Chin niepojmujący wyrażenia roman catholic, kapłani uprawiający z młodzieżą pogodne nocne współzawodnictwo w siatkonogę, chmurni na twarzach mieszkańcy Ziemi Świętej i okolicznych ziem, wierni posilający się mikrofalowymi hot dogami i pizzami otrzymanymi za pątnicze talony, jak też owi wdrapujący się bezintencjonalnie na statuę Mickiewicza – wszyscy powiadają, że w szczególny sposób radują się w Panu.

W świecie jest deficyt radości – słychać podczas katechez i nauczań – dlatego też Ojciec Święty Franciszek apeluje o radość i entuzjazm wśród młodych. Choć, vice versa, jest postrzegany jako zatroskany nieznaną szerzej prawdą o świecie, którą posiadł w ciągu życia, a przez to wstrzemięźliwy w radowaniu się.

Zielone pastwiska

Jednocześnie ze zstąpieniem z pociągów i autobusów na bruki Krakowa, gdzie każdy kamień nasycony wiarą i tradycją, młodzież przenikana jest niecodziennym językiem bieżącej chwili. Poddaje się mu – szczególnie młodzież krajowa – ponieważ płynie on nieuchronnie, gdziekolwiek się pójdzie: od umasowionych katechez na stadionie klubu Cracovia, po militarne stoiska na Rynku, objawiające wiernym asortyment pojazdów opancerzonych, jak i dalszoplanowe przyrządy w służbie Wojska Polskiego: wśród nich kamizelki do krótkotrwałego unieruchomienia kręgosłupa, nosze ewakuacyjne składane i zestaw szyn próżniowych do transportu rannych.

Polityka 32.2016 (3071) z dnia 02.08.2016; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Język serca"
Reklama