Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

WOŚP pobił kolejny rekord. W tym roku zebrano ponad 105 mln złotych!

Kolejny rekord WOŚP! Orkiestra zebrała 105 mln 570 tys. zł! Kolejny rekord WOŚP! Orkiestra zebrała 105 mln 570 tys. zł! WOŚP / Facebook
Padł kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 25. finału zebrano 105 mln 570 tys. zł.

W tym roku WOŚP zebrała ponad 105 mln zł – a dokładnie 105 570 801,49 zł. To ponad 30 mln zł więcej niż rok temu.

„Polacy i ludzie ze świata po raz kolejny udowodnili, że w styczniowy, zimowy dzień potrafimy być razem, robiąc tak wiele dobrego na rzecz innych, a przy tym doskonale się bawić i pokazując światu, że my, Polacy, potrafimy robić rzeczy niezwykłe, bez focha, ponad podziałami. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja WOŚP po raz kolejny wyposaży szpitale w najnowocześniejszy sprzęt o kosmicznej technologii, wspierając tym samym dzieci i seniorów. Ponad 105 milionów złotych, na zdrowie” – mówił Jurek Owsiak podczas konferencji.

Do tej pory niemal każdy finał WOŚP kończył się rekordem. Spośród wszystkich 24 zbiórek jedynie w pięciu latach nie pobito rekordu, w roku zeszłym pobito aż dwa. Podczas 24. Finału WOŚP zebrano największą kwotę w historii jej działalności (ponad 72 miliony zł), Orkiestra zaliczyła też największy wzrost zebranej kwoty względem poprzedniego roku.

W tym roku atmosfera wokół WOŚP była wyjątkowo napięta. Od bagatelizowania działań WOŚP przez prawicowe media i TVP (materiał w „Wiadomościach” zamykał się w 14 sekundach), przez afery związane z „wymazywaniem” orkiestrowego serduszka z kurtki Arkadiusza Myrchy, aż do wyświetlania „Puczu”, filmu dokumentalnego o opozycji, w czasie „Światełka do nieba”.

Mimo że Jerzy Owsiak co roku deklaruje, że w WOŚP nie chodzi o bicie rekordu, zebrana w tym roku kwota pozwoli fundacji na zrealizowanie wszystkich planowanych pomysłów dla pediatrii i geriatrii oraz programów medycznych i edukacyjnych. Zebrane fundusze wystarczą do połowy 2018 r., kiedy to Fundacja opublikuje ostateczny raport z wydatkowania zebranych środków i dopiero ten moment będzie stanowił zamknięcie akcji.

Na co zostaną wydane pieniądze z 25. finału WOŚP?

W tym roku wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

W 25. finale WOŚP uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy, którzy rozdali 35 mln serduszek. Zorganizowano blisko 1700 sztabów, w tym 56 zagranicznych. Finał odbywał się pod hasłem „Jednoczymy Polaków od 25 lat”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Gdzie jest gotówka? W Polsce ubywa banknotów, z ulic znikają bankomaty

Jest kłopot z papierowymi pieniędzmi. Ubywa bankomatów, kurczy się też sieć oddziałów banków. W sklepach coraz trudniej zapłacić pieniędzmi. Większe transakcje w banknotach stają się podejrzane.

Cezary Kowanda
29.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną