Społeczeństwo

Domy bezdomne

Jak się kiedyś mieszkało na ziemi pszczyńskiej?

Dom we wsi Łąka. W szczycie elewacji bocznej charakterystyczny dla regionu świątek, czyli figura bądź obraz świętego. Dom we wsi Łąka. W szczycie elewacji bocznej charakterystyczny dla regionu świątek, czyli figura bądź obraz świętego. Dorota Brauntsch
Wiejskie murowańce nie stały się symbolem śląskiej architektury jak Nikiszowiec. A dziś coraz ich mniej. Ostatni moment, aby utrwalić ich niedzisiejszy czar.
We wsi Grzawa zachowały się najstarsze domy na ziemi pszczyńskiej. Dom z 1842 r.Dorota Brauntsch We wsi Grzawa zachowały się najstarsze domy na ziemi pszczyńskiej. Dom z 1842 r.

Pszczyna, oprócz smogu, słynie z pięknego pałacu Hochbergów, w którym podczas pierwszej wojny światowej urzędował niemiecki sztab generalny z kajzerem na czele. Księżniczka Daisy von Pless miasta nienawidziła, ale dziś jest jego turystycznym wabikiem – na rynku postawiono pomnikową ławeczkę księżnej Daisy (każdy może się do arystokratki przytulić), a w cukierni przy rynku serwują jabłko à la Daisy.

Jeszcze 40 lat temu miasto nie miało tego hopla na punkcie arystokracji, a ponieważ nie miało też klasy robotniczej, to postawiono na wieś i chłopów.

Polityka 26.2017 (3116) z dnia 27.06.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Domy bezdomne"

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020