Społeczeństwo

Liderki protestów kobiet: Przebudzona rewolucja staje się faktem

Katarzyna Kądziela, dyrektorka fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej Katarzyna Kądziela, dyrektorka fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej mat. pr.
Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o prawa człowieka, ale możemy się dogadywać, w jaki sposób te wartości realizować, jak te wartości ze sobą godzić – mówi Katarzyna Kądziela, dyrektorka fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej i współliderka partii Inicjatywa Feministyczna.
Kama Tromak/mat. pr.

Agata Czarnacka: – Czy analizując konsekwencje nie tylko ostatnich protestów, ale i tych wcześniejszych, grudniowych, można powiedzieć, że polskie społeczeństwo się zmienia? Mam wrażenie, że jako feministka przestałam być postacią z politycznego marginesu i zaczęłam być traktowana poważnie.
Katarzyna Kądziela: – Od czasu gdy PiS, zdobywając nieco powyżej jednej trzeciej głosów, w wyborach zgarnął pulę i utworzył rząd „dobrej zmiany” – wszyscy protestujemy. Wszyscy i wszystkie. Kobiety często animują te protesty. Udowodniłyśmy, że jesteśmy wielką siłą, z którą trzeba się liczyć. „Jest nas więcej – będzie sprawa – odzyskamy nasze prawa” – wołałyśmy na protestach. I jeszcze: „Władza minie – wstyd zostanie”. Zostanie też nasza czujność. My, kobiety, patrzymy władzy na ręce i nie damy się dłużej oszukiwać.

Po raz kolejny mamy własne priorytety, ale jesteśmy zmuszone na chwilę odłożyć je na półkę, gdy podpalacze odbierają nam podstawowe wartości, na których opiera się europejska demokracja. Krzyczałyśmy nasze „nie pozwalam” pod Trybunałem Konstytucyjnym, choć orzeczenie TK rozciągające i wzmacniające tzw. klauzulę sumienia oddało nasze życie i zdrowie w ręce ideologów.

Ale teraz, kiedy władza postanowiła odebrać polskim sądom niezależność, a sędziom niezawisłość, byłyśmy, jesteśmy i zapewniam – będziemy głośno protestować. Od rana do wieczora, nie tylko paląc światła pod sądami w nocy. Wiele z nas nie doczekało się sprawiedliwości przed sądem. Wielu sędziów musi się nauczyć, że przemoc w rodzinie, przemoc seksualna, niepłacenie alimentów, wyrzucanie lokatorów na bruk to krzywda. Trzeba to dostrzec i osądzić w całym majestacie prawa. Nie dla wszystkich jest jasne, że ateiści też mają prawa, a Polska na mocy konstytucji jest państwem realizującym odrębność religii od polityki. Wiele jest jeszcze nieosądzonych krzywd. Ale ponieważ wiemy, że w państwie policyjnym – gdzie prokurator jest sędzią, a policjant chroni władzę ukrytą za barierkami – sprawiedliwości nie ma i na pewno nie będzie, protestujemy.

Mam nadzieję, że to będzie jakościowa zmiana. Nie wpadniemy znów w pułapkę, którą Agnieszka Graff, analizując rolę kobiet w historii, nazwała syndromem „potem wy”. Że to świetnie, że walczymy za niepodległość, przeciwko zaborcom czy okupantom, ale nasze własne sprawy zawsze odkłada się na później.
To, co nazwałyśmy kiedyś w naszej publikacji „przebudzoną rewolucją”, w tej chwili staje się faktem. Kobietom, które stworzyły i robiły „Solidarność”, nigdy by nie przyszło do głowy, że mogą same stanąć na scenie. Do dziś z pewnym rozbawieniem, ale i smutkiem opowiadamy sobie historię o pewnej dzielnej łączniczce, która prowadziła cały region, ale na wszelki wypadek zawsze mówiła, że robi to przewodniczący, a ona jest tylko jego łączniczką – bo miejsce kobiety nie mogło być na czele ruchu. Tymczasem w ciągu ostatnich lat kobiety jako pierwsze występują przeciwko władzy. Inna rzecz, że ta władza wydaje się rzeczywiście nienawidzić kobiet… Tak czy inaczej kobiety były w pierwszych szeregach wszystkich manifestacji.

Prezydent Duda, celem uwierzytelnienia się wobec swoich wyborców, obywateli, powołał się na Zofię Romaszewską: „Posłuchałem kobiety. Jak kobieta powiedziała mi, że nie chce żyć w państwie policyjnym, uwierzyłem kobiecie”. I tak kobieta wytłumaczyła prezydentowi, z wykształcenia prawnikowi, że należy przestrzegać konstytucji. To znamienne.

Kobiety mają coraz więcej do powiedzenia w życiu politycznym i społecznym, ale to nie była byle jaka kobieta. Zofia Romaszewska nie tylko jest identyfikowana z prawicą, ale także zawsze była żoną, strażniczką domowego ogniska – podczas gdy o życiu prywatnym prezes SN Małgorzaty Gersdorf nic nie wiemy!
Myślę, że jej przeszłość i jednoznaczna polityczna afiliacja odegrały tu swoją rolę. Wszak zarówno zmarłego senatora Romaszewskiego, jak i Zofię Romaszewską trudno oddzielać od otoczenia Kaczyńskich. To zawsze był podobny zestaw wartości. Zresztą nie przypadkiem parlamentarna lewica – SLD i Twój Ruch – w ostatnich miesiącach poprzedniej kadencji wysunęła Adama Bodnara jako kontrkandydata Romaszewskiej na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Romaszewska była znana ze swoich konserwatywnych przekonań – było na przykład jasne, że w sporze o prawo kobiet do samostanowienia stanie po stronie Kościoła.

Tymczasem trwa mobilizacja wokół nowego projektu Ratujmy Kobiety. Odzew jest ogromny – nie tylko w internecie, ale i w realu. Za chwilę (ok. 2 tygodnie) ruszamy ze zbieraniem podpisów pod kolejnym projektem obywatelskim ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Po zebraniu, mam nadzieję, przynajmniej miliona podpisów znowu przedstawimy projekt w Sejmie. I tak do skutku. Gniewu, bólu i obywatelskiego zatroskania o przyszłość nikt w nas nie zdusi. A władza będzie musiała go zauważyć. I zważyć – władza minie, wstyd zostanie.

Jak postrzegasz rolę ruchów obywatelskich w ostatnich protestach, takich jak z jednej strony Dziewuchy Dziewuchom, Strajk Kobiet, a z drugiej KOD czy nawet Obywatele RP?
Nikt albo prawie nikt nie decyduje się na bunt w pojedynkę. Nie tylko bunt – otwarte wyrażanie siebie w przestrzeni publicznej. To jest okropnie trudne. Ale kiedy jest nas dwie, trzy, dziesięć – dajemy sobie nawzajem siłę. Te zbudowane w oparciu o sieć więzi przyjacielskie i koleżeńskie napędzają nas. Widzimy, że jest nas dużo – nawet jeśli dziś w mojej wsi jestem sama, to jak powiem koleżance, że na Facebooku jest nas sto tysięcy, to i koleżanka się odważy zaprotestować. To jest gigantyczny potencjał. Trudniejsze jest realne wykorzystanie tego potencjału do realnej zmiany. Nie ma jak na razie dobrego pomysłu.

Lata polityki uprawianej ponad głowami ludzi, mówienia, że przecież wystarczy ciepła woda w kranie, bardzo nas zatomizowały. Na dodatek ostatnie dwa lata skłóciły nas między sobą. Jest mnóstwo podziałów. Ale wydaje mi się, że gdybyśmy spróbowali przejść ponad rozliczaniem byłych i zdezaktualizowanych liderów i spróbowali zobaczyć, gdzie możemy być razem, to mogłoby nam się sporo udać. Nie lubię narracji „no logo”. Rozmaite szyldy pokazują, że są między nami różnice. Oczywiście, że są. Jakby ich nie było, byłabym pod twoim szyldem. Ale podstawowe cele – wolność, równość, wartości zakotwiczone w powszechnych prawach człowieka – są nam wspólne. I gdybyśmy to potrafili sobie opowiedzieć, miałoby to ogromny potencjał. Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o prawa człowieka, państwo prawa czy wspólne dziedzictwo, jak Puszcza Białowieska, ale możemy się dogadywać, w jaki sposób te wartości realizować, jak te wartości ze sobą godzić.

Czy widzisz możliwość, by polskie społeczeństwo, a wraz z nim polska polityka dostrzegła teraz potencjał marzenia tkwiący w prawach człowieka?
Ależ oczywiście! Jeśli podzieliłyśmy wcześniej i społeczeństwo, i scenę polityczną na dwie części – progresywną i konserwatywną – to trzeba przyznać, że nasza, progresywna strona do tej pory tego zaniedbywała. Chociaż kobiety to potrafiły – pokazały sobie i innym, że wolność, równość i godność – czyli wartości źródłowe dla całego katalogu praw człowieka – są dobre dla wszystkich. Egalitaryzm, wolny wybór służą dobrze każdemu i każdej. Nie chodzi o to, by jedno podporządkowanie zamienić na drugie, odwrotne. Chodzi o więcej wolności dla wszystkich.

Ci, którzy od dawna opowiadają, że są „reprezentantami suwerena”, muszą zrozumieć, że suweren to my. Pod Sejmem krzyczałyśmy i krzyczeliśmy: „Sejm jest nasz – a nie wasz”. To musi usłyszeć i władza, i parlamentarna opozycja. A my, mam nadzieję, że będziemy się wzajemnie wzmacniać, wspierać i coraz bardziej poznając, coraz lepiej rozumieć. I przestaniemy wypatrywać „lidera”, przewodnika, który nas „poprowadzi, zbawi, zjednoczy i uratuje”. My, kobiety, już nie damy się zepchnąć ze sceny publicznej i z polityki.

Osobiście mam wielką nadzieję, że już nigdy nie usłyszę, wchodząc na scenę: tylko proszę nie mówić o tych macicach. I to od kobiety! Liderka kobiet Iza Jaruga-Nowacka zwykła mówić, że „prawa kobiet są naszym wspólnym interesem”. Właśnie uczymy się wspólnie odpowiadać na jej wyzwanie: „Stanie po stronie przegranych może być powodem do dumy, ale pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jak skutecznie walczyć o prawa ludzkie – by przestać przegrywać”. Nie spodziewaj się po mnie odpowiedzi na pytanie, „kto będzie liderem?” albo „kto powinien poprowadzić opozycję?” – wszystkie i wszyscy dzisiaj na ulicach „jesteśmy konstytucją”. Wszystkie i wszyscy mamy dzisiaj obywatelską determinację, odwagę i rozwagę. I wystarczy nam jej na wszystkie kolejne dni i miesiące.

Chciałabym, żeby to nie było tylko skandowanie, które, co prawda, wyzwala ogromną energię, ale nie łączy się z prawdziwym „przewartościowaniem wartości”. Mało kto zauważa, że fundamentalne wartości dlatego są fundamentalne, że choć zawsze są takie same, to w każdej epoce znaczą trochę co innego. Rozwijają się razem z nami.
Będąc razem – na przykład, rozmawiając pod Sejmem – możemy pokazywać, że te wartości służą wszystkim. Spójrzmy: wolność wyboru doskonale zabezpiecza spokój sumienia kobiety, która uważa, że nigdy, za żadną cenę, nie powinna przeprowadzić aborcji – podobnie jak gwarantuje możliwość decydowania komuś, kto ma inne poglądy. Wolność służy każdemu i gwarantuje, że sumienie lekarza, parlamentarzysty czy nauczyciela nie będzie ważniejsze od sumienia każdego i każdej z nas.

Agata Czarnacka – urodzona w 1981 roku, filozofka polityki. Jedna z organizatorek Czarnego Protestu. Blogerka POLITYKI.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną