Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Miliard z plastiku

Co przyniesie obowiązkowa opłata za torebki foliowe

W Europie co roku ląduje na wysypiskach 15 mln ton plastiku. W Europie co roku ląduje na wysypiskach 15 mln ton plastiku. Marian Zubrzycki / Forum
Od nowego roku nie będzie darmowych reklamówek w sklepach, co cieszy wszystkich, którzy dbają o środowisko. Ale opłata recyklingowa, zamiast do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, trafi do budżetu.
Jeden mieszkaniec Ziemi w ciągu roku zużywa i prawie od razu wyrzuca 136 kg tworzyw sztucznych.John Cancalosi/Getty Images Jeden mieszkaniec Ziemi w ciągu roku zużywa i prawie od razu wyrzuca 136 kg tworzyw sztucznych.

Tuwalu to maleńkie państwo na Oceanie Spokojnym. 9 koralowych atoli, 10 tys. mieszkańców, z których ponad połowa żyje na wysepce Funafuti, wąskim skrawku lądu o powierzchni 2,4 km kw. Ten raj na ziemi dosłownie tonie w śmieciach (tonie zresztą także w oceanie, na skutek efektu cieplarnianego – o szczycie klimatycznym w Bonn piszemy na s. 60). Od kiedy zaczęło importować konsumpcyjne dobra, nikt nie odbiera z wysepki opakowań, zepsutych urządzeń, zużytych baterii, plastikowych toreb i butelek.

Polityka 46.2017 (3136) z dnia 14.11.2017; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Miliard z plastiku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >