Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Pani mórz

Pani mórz. Polka, która jako pierwsza kobieta opłynęła Ziemię

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz kończy swój rejs dookoła świata, Las Palmas, kwiecień 1978 r. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz kończy swój rejs dookoła świata, Las Palmas, kwiecień 1978 r. Jan Morek / PAP
W hałasie wokół rejsu dookoła świata organizowanego na 100-lecie niepodległości umyka historia innej wyprawy, sprzed 40 lat. Polka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła wtedy Ziemię jako pierwsza kobieta w historii. Na jachcie skonstruowanym przez męża.
Chojnowska-Liskiewicz odsłania swą Gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu, Władysławowo, 2013 r.Adam Warżawa/PAP Chojnowska-Liskiewicz odsłania swą Gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu, Władysławowo, 2013 r.

Prawie nikt nie wierzył, że Krystyna to zrobi. – Zauważyłam, że na rejs patrzono tym przychylniej, im dalej od Wybrzeża. Może dlatego, że do wody tu blisko. Większość sobie wyobraża, że też by dała radę, co to tam nadzwyczajnego – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz popija zieloną herbatę w swoim mieszkaniu na szóstym piętrze gdańskiego wieżowca. Na niebieskiej kanapie usadowiony jest pluszak, duży miś z kokardą. 40 lat temu był żółty, z czasem zrudziała mu sierść. Podarunek od matki chrzestnej „Mazurka” – jachtu, na którym Krystyna płynęła. Na chrzcie po przecięciu równika nadała pluszakowi imię Albatros. Jej zdaniem to, co stanowiło o pionierstwie rejsu, było źródłem kłopotów z jego odbiorem. – Patrzono na mnie podejrzliwie z prostej przyczyny: jestem kobietą. A wyprawy nie dało się spostponować, mówić, że ktoś mi pomagał, bo nikogo ze mną na jachcie nie było. Myślę, że to wielu osobom sprawiało trudność.

Od pierwszego opłynięcia świata na jachcie przez amerykańskiego marynarza Joshuę Slocuma do wyprawy Krystyny upłynęło 80 lat. Choć żeglarz spodziewał się, że jakaś kobieta wypłynie zaraz po nim.

Zaprawa w stoczni

Urodzona w Warszawie w 1936 r. Krystyna po wojnie z rodzicami przeniosła się do Ostródy. Z przypadku – nie było do czego wracać. W miejscu zajmowanego przez nich mieszkania dziś są schody Pałacu Kultury. Ojciec był fryzjerem, miał zakład na Siennej. Ostróda zachwyca Krystynę – wielkie jeziora, cudne lasy. Żegluje na wiosłowo-żaglowych Dezetach – niezbyt daleko, na drugą rodzice zawsze kazali wracać na obiad. Podoba jej się żeglowanie, ale nie jako ekscytująca przygoda – raczej jako oczywista życiowa czynność, wypełniająca dni od dzieciństwa. W kiosku zauważa pismo „Morze”, ze zdjęciami prawdziwych statków.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Pani mórz"
Reklama