Społeczeństwo

Gen suwerena

Ile chłopa, ile Pana w Polaku

„Pomnik Chłopa” autorstwa Daniela Rycharskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „Pomnik Chłopa” autorstwa Daniela Rycharskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Maciej Łuczniewski / Reporter
Lubimy odwoływać się do szlacheckiej przeszłości, choć większość Polaków ma chłopskie korzenie. Czy to się nadal przekłada na nasze relacje społeczne i zachowania?
Kultura folwarku jest w Polsce nie tylko niezwykle trwała, ale też zaraźliwa.Andrzej Sidor/Forum Kultura folwarku jest w Polsce nie tylko niezwykle trwała, ale też zaraźliwa.

Mgliste wspomnienie szlacheckiego dworku w sposób materialny przekłada się na rozsiane po całej Polsce domy i domki z gankiem wspartym na dwóch kolumnach. Tak to się zapisało w zbiorowej pamięci. Ciągle tkwi w nas sarmacki, irracjonalny rodzaj patriotyzmu, uświęcony i otoczony martyrologiczną aurą przez romantycznych wieszczów. Mający też swoją brzydszą drugą stronę: skłonność do anarchii, warcholstwa, klientelizmu. Jednak jeszcze silniej tkwi w nas chłopski genotyp. Musi. To wynika z prostych praw biologii.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Temat z okładki; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Gen suwerena"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021