Społeczeństwo

Gen suwerena

Ile chłopa, ile Pana w Polaku

„Pomnik Chłopa” autorstwa Daniela Rycharskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „Pomnik Chłopa” autorstwa Daniela Rycharskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Maciej Łuczniewski / Reporter
Lubimy odwoływać się do szlacheckiej przeszłości, choć większość Polaków ma chłopskie korzenie. Czy to się nadal przekłada na nasze relacje społeczne i zachowania?
Kultura folwarku jest w Polsce nie tylko niezwykle trwała, ale też zaraźliwa.Andrzej Sidor/Forum Kultura folwarku jest w Polsce nie tylko niezwykle trwała, ale też zaraźliwa.

Mgliste wspomnienie szlacheckiego dworku w sposób materialny przekłada się na rozsiane po całej Polsce domy i domki z gankiem wspartym na dwóch kolumnach. Tak to się zapisało w zbiorowej pamięci. Ciągle tkwi w nas sarmacki, irracjonalny rodzaj patriotyzmu, uświęcony i otoczony martyrologiczną aurą przez romantycznych wieszczów. Mający też swoją brzydszą drugą stronę: skłonność do anarchii, warcholstwa, klientelizmu. Jednak jeszcze silniej tkwi w nas chłopski genotyp. Musi. To wynika z prostych praw biologii.

Polityka 33.2018 (3173) z dnia 13.08.2018; Temat z okładki; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Gen suwerena"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019