Społeczeństwo

Daleko na zachód od Warszawy

Polak Niemiec dwa bratanki

Zgorzelec, czyli miasto dla oszczędnych
klientów z Niemiec. Zgorzelec, czyli miasto dla oszczędnych klientów z Niemiec. Stanisław Ciok / Polityka
Na zachodniej granicy Polski ludzie mówią, że już nikogo tutaj nie da się wystraszyć Niemcem – za dużo długoletnich ponadnarodowych znajomości, powiązań i interesów. Antyeuropejska propaganda PiS ginie w codzienności otwartej granicy.
Na gigantycznym Polenmarkcie w Osinowie można nawet skompletować sobie przydomowe zoo.Stanisław Ciok/Polityka Na gigantycznym Polenmarkcie w Osinowie można nawet skompletować sobie przydomowe zoo.

Dwa lata temu, na ćwierćwiecze podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, berliński dziennik „Der Tagesspiegel” zastanawiał się, czy to sąsiedztwo rzeczywiście dobre w dzisiejszych czasach. Pisano, że na poziomie politycznym jest „kryzys partnerstwa”, a rządy jedynie „zachowują powierzchowne pozory dobrego sąsiedztwa” – bo władająca Polską partia PiS postępuje, jakby musiała bronić kraju rzekomo zagrożonego przez Niemcy i całą Unię Europejską.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Daleko na zachód od Warszawy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019