Społeczeństwo

Daleko na zachód od Warszawy

Polak Niemiec dwa bratanki

Zgorzelec, czyli miasto dla oszczędnych
klientów z Niemiec. Zgorzelec, czyli miasto dla oszczędnych klientów z Niemiec. Stanisław Ciok / Polityka
Na zachodniej granicy Polski ludzie mówią, że już nikogo tutaj nie da się wystraszyć Niemcem – za dużo długoletnich ponadnarodowych znajomości, powiązań i interesów. Antyeuropejska propaganda PiS ginie w codzienności otwartej granicy.
Na gigantycznym Polenmarkcie w Osinowie można nawet skompletować sobie przydomowe zoo.Stanisław Ciok/Polityka Na gigantycznym Polenmarkcie w Osinowie można nawet skompletować sobie przydomowe zoo.

Dwa lata temu, na ćwierćwiecze podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, berliński dziennik „Der Tagesspiegel” zastanawiał się, czy to sąsiedztwo rzeczywiście dobre w dzisiejszych czasach. Pisano, że na poziomie politycznym jest „kryzys partnerstwa”, a rządy jedynie „zachowują powierzchowne pozory dobrego sąsiedztwa” – bo władająca Polską partia PiS postępuje, jakby musiała bronić kraju rzekomo zagrożonego przez Niemcy i całą Unię Europejską.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Na własne oczy; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Daleko na zachód od Warszawy"

Czytaj także

Historia

Polityczne imiona statków

„Bierut” zardzewiał na Jeziorze Gorzkim, „Manifest Lipcowy” sprzedano na Zachód, a „Szczecin” popłynął do Niemiec. Jak kiedyś uprawiano politykę na wodzie.

Paweł Miedziński
19.10.2020