Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Piękne i bestie

Męskie wsparcie dla kobiet chorych na raka piersi

Zdjęcie z czwartej edycji kampanii „BreastFit – kobiecy biust, męska sprawa”. Zdjęcie z czwartej edycji kampanii „BreastFit – kobiecy biust, męska sprawa”. Jan Górczak
Kobiety z rakiem piersi – silne, zapracowane nawet w chorobie. Czy potrzebują męskiego wsparcia? Na co mogą liczyć?
Liderki kampanii wraz z modelami pozującymi do zdjęć w kalendarzu.materiały prasowe Liderki kampanii wraz z modelami pozującymi do zdjęć w kalendarzu.

Są młodzi, wysportowani, ciała wyrzeźbione i muskularne. 12 crossfitowców przyjechało na zamek w Ogrodzieńcu, by w XIV-wiecznej scenerii rozebrać się przed rodzeństwem fotografów Dianą i Rafałem Krasą i swoim wizerunkiem wesprzeć kobiety z rakiem piersi. To już czwarta edycja niezwykłego kalendarza kampanii „BreastFit – kobiecy biust, męska sprawa”. Zazdroszczą go nam w Europie, zwłaszcza Centralnej i Wschodniej, gdzie chore na nowotwór muszą borykać się nie tylko z odium raka, ale też szczególnym podejściem mężczyzn do tego problemu.

– To wynika z naszej kultury, edukacji, ale i wpływu religii – twierdzi Irina Ivanova z Murmańska, nazywana po udanej terapii ozdrowieńcem (survivor). – Dla większości mężczyzn w Rosji rak jest synonimem śmierci. Skoro jednak wiele kobiet poprzestaje na kuracji ziołami, jak mogą poważnie rozmawiać z partnerami o swoim losie, by dążyć do zmiany ich nastawienia?

Taalaigul Sabyrbekova, przewodnicząca Fundacji Ergene w Biszkeku, która pracuje na rzecz chorych z rakiem piersi, każdego dnia widzi, ile błędnych przekonań na temat tej choroby wciąż funkcjonuje, bo nie pomagają ani duchowni (90 proc. mieszkańców Kirgistanu to muzułmanie), ani nauczyciele: – Gdyby imamowie, będąc autorytetem o wielkim wpływie na sposób myślenia obywateli, wybierali na temat swoich kazań wspieranie kobiet przez mężczyzn, może doszłoby do jakiejś zmiany. Albo gdyby do systemu edukacji wpleść fakty na temat chorób nowotworowych, dałoby to początek zupełnie nowej generacji.

Pierwsza lekcja

Dlaczego jednak nie znaleźć pozytywnych przykładów? Jak ten z Warszawy, gdzie rodzeństwo Polińskich – chorej na raka Agaty i wspierającego jej leczenie brata Bartosza – wielu uznaje za rodzinny model rozwiązywania kryzysu.

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękne i bestie"
Reklama