Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Eksperyment na żywym ciele

Jak skutecznie leczyć raka

Dr hab. n. med. Radosław Mądry Dr hab. n. med. Radosław Mądry Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Rozmowa z dr. hab. nauk medycznych Radosławem Mądrym o tym, co robić, by skuteczniej leczyć raka.
Mamy dostęp tylko do połowy leków onkologicznych, które na Zachodzie są refundowane.PantherMedia Mamy dostęp tylko do połowy leków onkologicznych, które na Zachodzie są refundowane.

AGNIESZKA SOWA: – Polska w leczeniu niemal wszystkich odmian raka jest na szarym końcu w Europie, z wynikami niemal o połowę gorszymi niż Szwecja czy Francja.
RADOSŁAW MĄDRY: – I ze wskaźnikiem pięcioletniego przeżycia z chorobą nowotworową o 10 proc. niższym niż europejska średnia, o 20 proc. od amerykańskiego. I ze znacznie – średnio o 27 miesięcy – opóźnionym dostępem do nowoczesnych leków onkologicznych. Tyle czasu mija od rejestracji w krajach Europy Zachodniej. Mamy dostęp tylko do połowy tych leków onkologicznych, które tam są refundowane. Zgoda, tam średni dochód na obywatela jest dwu- czy trzykrotnie wyższy niż w Polsce. Ale choćby Czechy, z podobnym dochodem, również dystansują nas w kwestii dostępności najnowszych terapii.

Tymczasem genetycy chcieliby, żeby onkolodzy częściej kierowali pacjentów na badania genetyczne, tzw. profilowanie, pozwalające określić, który lek u konkretnego pacjenta będzie najskuteczniejszy.
Tylko ten lek musi być zarejestrowany w tym wskazaniu, dostępny i efektywny. Co nam da wiedza, że pacjentka powinna dostawać niwolumab, którego nie ma w rejestracji dla raka jajnika, a kosztuje 40 tys. zł miesięcznie? Kora Jackowska, którą się opiekowałem, swoją aktywnością wywalczyła dla polskich pacjentek olaparyb w leczeniu podtrzymującym po wznowie. Niedawno w Monachium na ESMO 2018 pokazano badania świadczące o tym, że olaparyb jest jeszcze bardziej skuteczny, gdy jest stosowany w pierwszej linii leczenia. Niedługo będzie rejestracja europejska. W Niemczech już jest stosowany w pierwszej linii. W Polsce będzie za 2,5 roku, może nawet później. Dlatego, że jest drogi. A równocześnie przez te wszystkie lata nie była refundowana adneksektomia profilaktyczna, czyli usunięcie jajników i jajowodów u zdrowych kobiet z mutacją genetyczną BRCA1.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Eksperyment na żywym ciele"
Reklama