Społeczeństwo

Schnąca Polska

Polska wysycha

Wysychające Jezioro Klimkowskie w Beskidzie Gorlickim. Wysychające Jezioro Klimkowskie w Beskidzie Gorlickim. Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
Latem Polacy modlą się o wodę. Przez resztę roku robią wszystko, żeby się jej pozbyć.
Józef Drzazgowski pokazuje wysychające Jezioro Ostrowskie.Andrzej Mończak/Agencja Gazeta Józef Drzazgowski pokazuje wysychające Jezioro Ostrowskie.

Na parterze woda jeszcze była, u nas na górze już nie – opowiada Tomasz ze Skierniewic. Żeby się wykąpać po pracy, musi biec do szwagra kilka pięter na dół. Tego lata Skierniewice stają się stolicą polskiej suszy. Władze proszą mieszkańców, by „liczyli się z każdą kroplą”. Zbiera się sztab kryzysowy. Zapada decyzja o wyłączeniu z użytku miejskiego basenu i odcięciu nawodnienia ogródków działkowych.

Władze miasta tłumaczą się nagłym zwiększeniem poboru wody. Podobno mieszkańcy z dnia na dzień zaczęli zużywać jej dwa razy więcej.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019