Społeczeństwo

Galeon **

Adres: Warszawa, ul. Huculska 1

Ulica Huculska nie jest chyba najlepszym adresem dla restauracji. Mała boczna uliczka prowadząca od ul. Dolnej w stronę parku Morskie Oko usytuowana jest z dala od szlaków wędrującej po Warszawie publiczności. Jeśli jednak ktoś tu zabłądzi, to musi zauważyć żeglarskie akcesoria, którymi bogato ozdobiony jest ten lokal także i z zewnątrz. Przed restauracją jest niewielki ogrodzony płotem piwny ogródek. W słoneczny ciepły dzień może tu być całkiem przyjemnie.

W środku zadziwiająco duża sala, cała przeładowana wręcz symbolami starych galeonów. Jest więc koło sterowe, są sieci, a lufa działa, kusze i pistolety sugerują, że Galeon to najprawdopodobniej korsarska łajba.

Dziś korsarze z Galeonu buszują nie po morzach i oceanach, lecz głównie w naszych portfelach. Krewetki królewskie na sałacie lodowej pozbawiły nas aż 36 zł. Tyle samo ubyło z naszej kieszeni po spożyciu skwierczących krewetek z papryczką pil-pil. Przepis ten – jak informuje karta menu – tutejszy kuk (czyli szef kuchni – o czym informujemy nieobeznanych z żeglarskim językiem) otrzymał od hiszpańskich korsarzy.

Widać i barwena pieczona z oliwkami, a podana z opiekanymi ziemniakami i mieszanką warzyw, pochodziła z tego samego korsarskiego źródła, ponieważ też kosztowała 36 zł. Tylko panga duszona w sosie pomarańczowym, a podana z doskonałym ryżem, uszczupliła nasz portfel o 29 zł. Pośród ryb zauważyliśmy znacznie mniej kosztującego (24 zł) bałtyckiego dorsza przygotowanego w złocistej panierce z frytkami i warzywami. Inne dania – np. filet z piotrosza w sosie z szyjek rakowych za 44 zł czy krewetki grillowane z dwoma sosami i ryżem aż za 48 zł – miały równie wygórowane ceny.

Na szczęście i krewetki, i ryby, które zjedliśmy, były przyrządzone bardzo smakowicie. Gdyby nie to, czulibyśmy się obdarci ze skóry przez korsarską brać. Zwłaszcza że bardzo nie podobało nam się, że jarzyny podane jako dodatki wyraźnie były kupione w sklepie z mrożonkami, co tak drogiemu lokalowi nie przystoi. Restauracja ma także niedrogie a smakowite zestawy na lunch. Za 15 złotych można zjeść bardzo przyzwoity obiad z trzech dań. W dniu naszej wizyty była to zupa szczawiowa, niemała porcja pierogów i na deser coś słodkiego.

Młoda obsługa kompetentna, sympatyczna i szybka.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną