Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Nowa Vera Italia ****

Adres: Warszawa, ul. Żytnia 17

Właściciele lokalu Nowa Vera Italia zaczynali od małej, przytulnej osiedlowej restauracji na Rakowcu. Dobra kuchnia, przystępne ceny, miła atmosfera przyciągały miejscową społeczność. Takie knajpki są podstawą kultury kulinarnej. Tu przychodzi się z dziećmi, przyjaciółmi, żeby mile spędzić czas i oderwać się od codzienności.

Z Vera Italia wypączkowała restauracja na ul. Żytniej. Też niewielka (ok. 30 miejsc), w lecie powiększona o ogródek. Punkt dobry, komunikacyjnie dogodny, a i samochód łatwo zaparkować. Lokal urządzony z gustem, prostotą, którą można by nazwać wyrafinowaną. Stoły przykryte obrusami, estetyczna zastawa, miłe kelnerki bardzo dbające o gości.

Karta dań (bez deserów) liczy 100 pozycji – w tym kilkanaście rodzajów pizzy. Zupa jedna, typowo włoska – minestrone – ukryta wśród gorących przekąsek.

Zaczęliśmy od antipasti Nowa Vera Italia (30 zł), która okazała się sporym półmiskiem ze wspaniałym wędzonym łososiem, kilkoma plastrami szynki parmeńskiej, mozzarellą, świeżym parmezanem i innym włoskim żółtym serem. Do tego zamówiliśmy focaccia (8 zł), czyli rodzaj podpłomyków na gorąco z estragonem i możliwością maczania w oliwie. Jedna porcja całkowicie wystarcza na dwie osoby.

Spaghetti carbonara (19 zł) było dobrze ugotowane, lecz stanowiący ważny element potrawy drobno pokrojony boczek był za mało wysmażony. Bez zarzutu były natomiast tagliatelle ze szpinakiem w sosie śmietanowym (24 zł). Smaczne też gnocchi (20 zł), choć ich cena trochę za wysoka.

Jako dania główne wybraliśmy zrazy cielęce w sosie Marengo (26 zł), doskonale przyrządzone, oraz jagnięcinę (35 zł), nad którą należałoby jeszcze w kuchni popracować.

Drugie dania są na ogół w cenie 25–30 zł, najdroższe (dorada) – 60 zł. Do tego wina już od 35–40 zł za butelkę, co jest ceną przyzwoitą.

Wszystkie desery po 10 zł. Bardzo smaczne tiramisu i bezbłędna panna cotta polana, jak należy, karmelem. Kawa espresso za 5 zł – mocna i aromatyczna.

W niedzielę, w południe, prawie wszystkie stoliki były zajęte, co oznacza, że klienci już się dowiedzieli, że można tu smacznie i niedrogo zjeść.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną