Społeczeństwo

No i co, doktorku?

W ramach akcji „Rządzić po ludzku” wicepremier Giertych, zaliczył egzamin maturalny tym, którzy go nie zdali. Politycy koalicji poparli dobry ten uczynek twierdząc, że dostęp do tak podstawowych dóbr jak matura nie powinien być reglamentowany, bo jeśli polskie państwo będzie przyznawało polską maturę tylko tym, którzy ją zdali, młodzi Polacy w końcu się zniechęcą i wyjadą za granicę.

Ze środowisk Samoobrony i LPR dobiegają opinie, że w edukacji trzeba dostrzegać człowieka, a nie tylko naukę, która, jak wiadomo, niejednemu zrobiła wodę z mózgu. Prawda jest taka, że czasem ten człowiek się uczy, ale i tak nic mu do głowy nie wchodzi, choć głupi nie jest. Czy z tego powodu ma mieć mniejsze szanse, gorszy start życiowy? Czy tylko dlatego, że niczego nie umie, bo się nie nauczył, mamy nie dać mu matury i odciąć go w ten sposób od możliwości zostania w przyszłości profesorem, adwokatem, sędzią czy prezesem banku?

Bez matury można dziś zostać co najwyżej partyjnym działaczem, posłem lub członkiem rady nadzorczej i trzeba powiedzieć, że wiele osób, którym matury odmówiono, tą drogą poszło. Ale przecież partie, parlament i spółki Skarbu Państwa nie są z gumy i dla wszystkich chętnych posad nie starczy. Zresztą słychać radykalne opinie, że nawet tam przydałby się ktoś z maturą, a może i jakiś doktor. Pytanie, skąd ich brać?

Mówi się, że już niedługo w ramach negocjacji koalicyjnych Samoobrona zażąda dla swoich ludzi większej liczby doktoratów i habilitacji, które dzisiaj są ich zdaniem stanowczo zbyt trudno dostępne, wymagają żmudnych i nie dla wszystkich zrozumiałych procedur. Narzeka się, że wypełnienie zwykłego PIT przerasta możliwości normalnego człowieka, tymczasem zrobienie habilitacji jest często jeszcze bardziej skomplikowane. Czy tak być musi? Czy darmowy dostęp do doktoratu lub habilitacji ma mieć tylko cwaniak, który wie, jak to się robi, i ma dojścia do wyższej uczelni?

Nie – i dlatego słuszny wydaje się pomysł przyznawania określonej liczby doktoratów i habilitacji dla poszczególnych ugrupowań, w zależności od wyników uzyskanych przez nie w wyborach. Jeśli chcemy podnieść poziom politycznej debaty w kraju, partie muszą mieć więcej doktorów, docentów i profesorów (choć smutny przykład Unii Wolności pokazuje, że i tu nie można przesadzić).

Polityka 30.2006 (2564) z dnia 29.07.2006; Fusy plusy i minusy; s. 91
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polscy autorzy plagiatorzy

Dzisiejszy czytelnik potrafi szybko wytropić podobieństwa i oskarżyć o plagiat. Przekonali się o tym kolejni polscy autorzy.

Aleksandra Żelazińska
12.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną