Społeczeństwo

Inni mordercy

Rozmowa z prof. Moniką Całkiewicz o motywach zabójstw i przypadku Kajetana P.

Kajetan P. wyprowadzany z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, 2016 r. Kajetan P. wyprowadzany z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, 2016 r. Radek Pietruszka / PAP
Rozmowa z prof. Moniką Całkiewicz, karnistką i kryminolożką, wieloletnią prokurator, o sprawie Kajetana P. i o niepojętych, a czasem absurdalnych motywacjach sprawców przestępstw.
Prof. Monika CałkiewiczTomasz Urbanek/DDTVN/EAST NEWS Prof. Monika Całkiewicz

MARTYNA BUNDA: – Po raz kolejny odroczono ogłoszenie wyroku w sprawie Kajetana P. Sprawca zabił przypadkową osobę, nauczycielkę języka włoskiego, a potem rozczłonkował ciało.
MONIKA CAŁKIEWICZ: – To jest bardzo nietypowy proces. Bo niemal się nie zdarza, żeby prokurator, dysponujący opinią o niepoczytalności sprawcy, prosił o zdanie kolejnych biegłych, którzy mogliby podważyć opinię pierwszego zespołu. A tak się przecież stało. Opinia o niepoczytalności uchodzi za rozwiązanie z gatunku bezpiecznych.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Inni mordercy"

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak rozpoznać depresję u dzieci?

Niedawno pisaliśmy o niewydolnym systemie pomocy dla najmłodszych, którzy coraz częściej zmagają się z problemami psychicznymi. Jak działać, gdy system nie działa? – pytamy Lucynę Kicińską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorkę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Joanna Cieśla
09.04.2019