Społeczeństwo

Na wózku i pod wózkiem

Cierpienia zakupoholika

W Polsce zjawisko zakupoholizmu wciąż jest tematem tabu – przyznaje specjalista terapii uzależnień i psycholog Jacek Sędkiewicz. W Polsce zjawisko zakupoholizmu wciąż jest tematem tabu – przyznaje specjalista terapii uzależnień i psycholog Jacek Sędkiewicz. Adela Podgórska
Poświąteczne wyprzedaże, promocje, raty bez procentów. Świetne okazje dla prawie 20 proc. społeczeństwa mogą być drogą do depresji i samobójstwa. Do tego bowiem może doprowadzić zakupoholizm.
Otwarcie centrum handlowego Libero w Katowicach.Grzegorz Klatka/Forum Otwarcie centrum handlowego Libero w Katowicach.

Agnieszka ma 36 lat i żadnych zewnętrznych oznak uzależnienia. Co jakiś czas przeczesuje ręką gęste blond loki opadające na ramiona i rzuca w próżnię pytanie, które ją nęka: „Dlaczego na mnie padło”? Rozmawiamy w podwarszawskim ośrodku terapeutycznym. Agnieszka opowiada o swoim ostatnim nawrocie.

Dla ciebie to zwyczajna księgarnia. Wchodzisz, ściągasz z półki książkę, o której przeczytałaś w internecie, płacisz przy kasie, wychodzisz, zapominasz. Dla mnie to pułapka, ostatni szczebel w drabinie prowadzącej do koszmaru nawrotu.

Polityka 3.2020 (3244) z dnia 14.01.2020; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Na wózku i pod wózkiem"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021