Społeczeństwo

Spekulanci i filantropi

Zarabianie na kryzysie

Ceny a środki ochrony śrubują producenci, pośrednicy i sprzedawcy. Ceny a środki ochrony śrubują producenci, pośrednicy i sprzedawcy. Stockcrafter/Alamy Stock Photo / BEW
Na wojnie (z epidemią) jak na wojnie. Jedni się bogacą, bo jest okazja. Inni bezinteresownie pomagają, bo tak dyktuje im serce. Łatwo poznać, kto jest kim w czasie zarazy.
Akcje pomocowe organizowane są w całej Polsce. Na fot. dostawa jedzenia dla pracowników pogotowia ratunkowego zorganizowana przez wolontariuszy z Grupy Sygnał.Marek Berezowski/Reporter Akcje pomocowe organizowane są w całej Polsce. Na fot. dostawa jedzenia dla pracowników pogotowia ratunkowego zorganizowana przez wolontariuszy z Grupy Sygnał.

Popyt na ubiory ochronne, maseczki, rękawice, termometry, płyny odkażające, zestawy do badania na obecność koronawirusa i wszystko potrzebne do przetrwania w czasach epidemii zaskoczył polski rząd, chociaż przynajmniej od stycznia było jasne, że koronawirus zaatakuje. Bagatelizowano zagrożenie, nie wyposażano służby zdrowia w ochronne fartuchy i odpowiednie zabezpieczenia. Wszystko działało na zasadzie „jakoś to będzie”.

Szybko okazało się, że niektóre instytucje, spółki Skarbu Państwa i te z prywatnym kapitałem, ale popierane przez obóz władzy, zamiast zapewniać obywatelom bezpieczne przetrwanie pandemii, skupiły się na zarabianiu na kryzysie.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Spekulanci i filantropi"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021