Społeczeństwo

Ciemność starości

Starość umiera w samotności

DPS nie jest miejscem, w którym starsza osoba chce dożyć końca życia. DPS nie jest miejscem, w którym starsza osoba chce dożyć końca życia. Iza Kucharska
Zamknięci w domach. Nieporadni i nieufni. Porzuceni w chorobie przez dzieci. Zdani czasem tylko na sąsiadów, bronią się przed domami opieki, jak długo mogą. Starzy ludzie w Polsce umierają w samotności.
Starość tworzy się latami. To pojawiające się z wiekiem choroby, fizjologiczne pogorszenie funkcjonowania organizmu, słabszy wzrok, słuch, smak.PantherMedia Starość tworzy się latami. To pojawiające się z wiekiem choroby, fizjologiczne pogorszenie funkcjonowania organizmu, słabszy wzrok, słuch, smak.

Pani Stefanii sąsiedzi nie widzieli od pół roku. Po operacji przestała wychodzić z domu. Po zakupy chodził pan Michał. Wolnym krokiem, ostrożnie. Kiedy i on zniknął, sąsiadka zadzwoniła po kilku dniach do pomocy społecznej. Może by lekarz rodzinny przyszedł? Bo pan Michał ostatnio nie wyglądał dobrze. Pracownik socjalny do lekarza się nie dodzwonił. A kiedy pod koniec maja na klatce schodowej zaczęło nieprzyjemnie pachnieć, było jasne, że nic tu po lekarzu. Sąsiedzi zadzwonili po policję i straż pożarną.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemność starości"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020