Społeczeństwo

Niezamaskowani sprawcy

Plaga donosów

Ludzie gubią się w tym, co dziś wolno, a czego nie. Ludzie gubią się w tym, co dziś wolno, a czego nie. Daniel Pach/Forum/Studio Polityka
W związku z wirusem plaga donosicielstwa przybrała rozmiary niespotykane od drugiej wojny światowej.
Donos to najskuteczniejsza zemsta na sąsiadach.Marcin Szablowski/EAST NEWS Donos to najskuteczniejsza zemsta na sąsiadach.

Czerwcowy weekend, godziny poobiednie. Pani B., wdowa po wicedyrektorze PGR we wsi M., powiat chełmski, jak zwykle o tej porze siedzi w oknie i patrzy. Z dawnej świetności zostało tu pięć dwuklatkowych bloków, jeden komin pofabryczny, sklep spożywczo-przemysłowy, zgliszcza po domu kultury i współczesna rdzewiejąca siłownia, ufundowana za unijną dotację. Gdy wieś już nieco zaaklimatyzowała się w epidemii, dla tutejszego komendanta policji nastała nowa zmora: korona-donosy. Obecnie najskuteczniejsza zemsta na sąsiadach.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezamaskowani sprawcy"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021