Społeczeństwo

Szampańska zabawa

Rozmowa z dr. Michałem Rydlewskim o tym, jak odreagowujemy własne stresy, upokarzając innych

Programy typu talent show to sposób kanalizacji gniewu. Namawia się w nich ludzi, by zajęli się sami sobą, jak w coachingu. Programy typu talent show to sposób kanalizacji gniewu. Namawia się w nich ludzi, by zajęli się sami sobą, jak w coachingu. Getty/Studio Polityka
Rozmowa z dr. Michałem Rydlewskim, antropologiem, o tym, jak odreagowujemy własne stresy, poniżając innych. I jak ten mechanizm wykorzystuje telewizja i polityka.
Na zarzuty o jawne upokarzanie uczestników Magda Gessler odpowiada, że taka po prostu jest, chce być zawsze sobą.Jan Kucharzyk Na zarzuty o jawne upokarzanie uczestników Magda Gessler odpowiada, że taka po prostu jest, chce być zawsze sobą.

JOANNA PODGÓRSKA: – Według pana kultura upokarzania jest dziś tak wszechobecna, że aż przezroczysta. Jak to się stało, że przestaliśmy ją dostrzegać?
MICHAŁ RYDLEWSKI: – Kiedyś było mniej więcej jasne, kto nami rządzi. Nowoczesność to władza „w aerozolu”: rozproszona. Karanie kiedyś było publiczne, a kara była jednocześnie rozrywką dla ludu. To się nie zmieniło, tyle że wymierzanie kary też jest bardziej rozproszone. Np. na scenie programu typu talent show upokarza się ludzi, którzy proszą o jeden z możliwych kapitałów do zdobycia: o widzialność.

Polityka 27.2020 (3268) z dnia 30.06.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Szampańska zabawa"

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020