Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z ojczyzny na obczyznę

Nie tylko Kinga Duda. Dzieci władzy na obczyźnie

Kinga Duda Kinga Duda Sergiusz Wojciechowski / Newspix.pl
Kinga Duda, córka prezydencka, wróciła z zagranicy, gdzie mieszkała. Ale inne dzieci prominentnych polityków zostają tam na stałe.
Zuzanna KurskaKatarzyna Naworska/Newspix.pl Zuzanna Kurska

Córka prezydenta Andrzeja Dudy pojawiła się na wieczorze wyborczym ojca i wygłosiła zdanie, które miało świadczyć o jej zachodniej orientacji kulturowej. Gdy powiedziała, że bez względu na kolor skóry czy preferencje seksualne wszyscy zasługujemy na ten sam szacunek, w komentarzach pojawiał się wątek, że to oczywista perspektywa mieszkanki Londynu: miasta wszystkich ras, rządzonego przez muzułmanina.

W istocie Kinga Duda za krótko mieszkała w Londynie, żeby uznać ją za emigrantkę; wyjechała tam w lutym 2020 r., na staż w kancelarii prawnej, który jej przedłużono. Ale wiele dzieci prominentnych polityków wyprowadziło się z Polski na znacznie dłużej, a nieraz trochę dalej. Syn premiera Mateusza Morawieckiego, Jeremiasz, jest w Londynie, podobnie jak córka Jacka Kurskiego, niedawnego (i ciągle rzeczywistego) szefa telewizji.

W Parlamencie Europejskim w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu jest cała ekipa z Polski: córka ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza Magdalena Czaputowicz, córka Adama Lipińskiego, działacza PiS i byłego sekretarza stanu u Jarosława Kaczyńskiego, Marta Lipińska.

Są dzieci dwóch najbliższych współpracownic prezesa – słynnej „pani Basi”, czyli Barbary Skrzypek – syn Marcin, i córka Jadwigi Wiśniewskiej, europosłanki zaprzyjaźnionej z Jarosławem Kaczyńskim, Kinga Wiśniewska-Danek. Jest też córka kolejnej z osób z bliskiego kręgu prezesa – Marii Ochman, to Katarzyna Ochman-Kamińska. Najdalej, bo aż do Waszyngtonu, wyprowadził się syn szefa służb specjalnych i wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego – Kacper Kamiński.

Rodzinny bagaż

Powody, dla których młodsze pokolenie polityków opuściło kraj, są bardzo indywidualne, ale zawsze idą w poprzek poglądowi, wyznawanemu przez starsze pokolenie wyborców PiS, że wyjazd jest niepatriotyczny i wręcz w jakiś sposób kompromitujący dla rodziny.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Społeczeństwo; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ojczyzny na obczyznę"
Reklama