Społeczeństwo

Pan idzie przez Polskę

Z krzyżem na plecach przez kraj

Idzie. Krzyż szura spodem o asfalt, drewno powoli się ściera. Idzie. Krzyż szura spodem o asfalt, drewno powoli się ściera. Stanisław Ciok / Polityka
27-latek idzie przez Polskę z krzyżem na plecach. Ludzie mówią o nim Nasz Pielgrzym, Nasz Wojownik, kogoś takiego Polska 2020 potrzebuje.
„Mam na imię Michał, lat 27, ostatnie dwa lata spędziłem w Holandii, pracowałem tam na budowie jako cieśla szalunkowy”.Stanisław Ciok/Polityka „Mam na imię Michał, lat 27, ostatnie dwa lata spędziłem w Holandii, pracowałem tam na budowie jako cieśla szalunkowy”.

Zbliża się, nadchodzi – wzdłuż drogi krajowej nr 28, między Zatorem a Wadowicami, już od rana wszyscy gadają tylko o nim. Halina brała się akurat do szykowania niedzielnego obiadu, ale jej nie szło. Wtedy synowa dzwoni i mówi: idzie, idzie! Właśnie minęła go samochodem. Halina szybko na rower – jest okazja Pielgrzymowi wyjść na spotkanie. Ustawiła się na poboczu i wypatruje.

Tak przeżywam

Wpierw słychać tajemniczy, jednostajny szum. Dopiero potem On się ukazuje. W powłóczystej szacie z kapturem, w sandałach i wełnianych skarpetach, z komórką, na której na bieżąco koryguje swoją Drogę.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Społeczeństwo; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan idzie przez Polskę"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021