„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Położeni

Położeni. Każdy z nas może zostać bankrutem

Od kilku lat rośnie liczba skarg do rzecznika praw obywatelskich od osób, które ogłosiły upadłość. Od kilku lat rośnie liczba skarg do rzecznika praw obywatelskich od osób, które ogłosiły upadłość. Iza Kucharska
Upada się dwa razy. Najpierw w życiu, a dużo później we własnej głowie. Procedura przed sądem to, po marcowej nowelizacji, już tylko formalność.
Na skutki Covid-19 najszybciej zapadli głęboko zadłużeni. Zwłaszcza ci, którzy mieli kłopoty współistniejące i już przed pandemią balansowali na granicy upadku, o którym ostatecznie przesądził kryzys.ekostsov/PantherMedia Na skutki Covid-19 najszybciej zapadli głęboko zadłużeni. Zwłaszcza ci, którzy mieli kłopoty współistniejące i już przed pandemią balansowali na granicy upadku, o którym ostatecznie przesądził kryzys.

W lipcu z ustawowego dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej skorzystało 1546 osób. To historyczny wynik. Ale prawnicy mówią, że to dopiero rozgrzewka przed biciem prawdziwych rekordów.

Pułapka

Pionierem upadłości był pan Maciej, który z mechanizmem bankructwa kontrolowanego i ogłaszanego przez sąd zetknął się w Kanadzie. Na jego nieszczęście pod koniec lat 90. zbankrutował jednak w Polsce. I utknął w pułapce długów, których nikt nie był w stanie z niego ściągnąć. A on nie mógł podjąć jakiejkolwiek działalności gospodarczej, bo zaraz osaczali go komornicy.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Położeni"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021