Społeczeństwo

Nie ma już niepolityki

Bartek Fisz Waglewski: Nie ma już niepolityki

Bartosz Waglewski Bartosz Waglewski Marta Waglewska/Dwa Ognie
Rozmowa z Bartkiem Fiszem Waglewskim o walcu propagandy, szaleństwie polityków i ideowym zaangażowaniu artystów.
„Często, gdy artyści zabierają głos na tematy polityczne, słyszy się, że nie powinni tego robić. A muzyka od lat jest związana z obroną praw człowieka”.Jedrzej Nowicki/Agencja Gazeta „Często, gdy artyści zabierają głos na tematy polityczne, słyszy się, że nie powinni tego robić. A muzyka od lat jest związana z obroną praw człowieka”.

JOANNA PODGÓRSKA: – Zabrałeś głos w obronie środowiska LGBT. W nowej, udostępnionej właśnie na YouTube, piosence „Kurz” pytasz: „co zrobisz, jeśli twój syn, córka powie, że są jak Oni”. Jaki był impuls do jej powstania?
BARTEK FISZ WAGLEWSKI: – Od pewnego czasu obserwuję, jak kształtuje się nowomowa, jaką rolę odgrywa język we współczesnej polityce. Mówiłem o tym już cztery lata temu przy okazji płyty „Drony”. Ale wtedy nie wiedziałem jeszcze, że dojdziemy do takiego momentu, kiedy trudno komentować, bo naruszana jest godność człowieka.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie ma już niepolityki"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020