Społeczeństwo

Wook ****

Adres: Warszawa, Al. Jerozolimskie 65/70

To idealne miejsce dla początkujących miłośników kuchni chińskiej – Wook. Duża, utrzymana w czerwono-czarnej kolorystyce sala, nowoczesna, lecz z wyraźnymi akcentami chińskimi, ze stolikami tak zmyślnie rozmieszczonymi, że nie siedzi się sobie na głowie, i miłą, szybką obsługą.

W głębi część kuchenna, w której trzech Chińczyków przyrządza na oczach gości zamówione potrawy. Tylko zupy nalewa się z pojemników. Wszystkie inne dania powstają z wcześniej przygotowanych składników, smażone w gorącym oleju, właśnie w wooku, czyli bardzo głębokiej, zwężającej się ku dołowi okrągłej patelni, która jest podstawowym wyposażeniem chińskiej kuchni.

W wooku smaży się na wolnym ogniu. Buchające płomienie, swoisty balet chińskich kucharzy – to widok fascynujący i dlatego dobrze jest usiąść blisko części kuchennej. Można wówczas zobaczyć, że każde zamówienie przygotowywane jest oddzielnie, że nie są to odgrzewane gotowce, lecz dania świeżo, na naszych oczach, przyrządzane. To dla dań z wooku ma podstawowe znaczenie, bo ich istotą jest, mówiąc uczenie, bardzo krótka, acz intensywna obróbka termiczna. Tylko wówczas mają odpowiedni smak i zapach.

Ceny są zadziwiająco niskie. Wszystkie zupy kosztują 4 zł, dania główne – 6 zł. Oczywiście, porcje są małe, ale dzięki temu można sobie skomponować zróżnicowany smakowo posiłek. Jedna z czterech zup (polecamy wan tan, czyli rosół chiński z pierożkami, lub zupę pikantno-kwaśną), uzupełniona dwoma lub trzema daniami głównymi, pozwoli zmieścić się w sumie ok. 20 zł i wyjść najedzonym.

Możemy rekomendować: ostrego kurczaka po seczuańsku, wieprzowinę słodko-kwaśną, żeberka wieprzowe, wołowinę w sosie ostrygowym, smażone warzywa, krewetki w cieście, chrupiący ozorek.

Bardziej wygłodniali mogą zamówić ryż, lecz tak naprawdę to szkoda na niego miejsca.

Wook jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną chińską restauracją a fast foodem. Dobre miejsce dla tych, którzy chcą szybko zjeść coś dobrego, a także dla tych, którzy chcą zdobyć wstępną wiedzę o chińskiej kuchni.

Łatwo trafić, bo wejście jest w pasażu przy hotelu Marriott. A jak już ktoś zasmakuje w chińskiej kuchni, warto odwiedzić na przykład restauracje: Bliss na Mariensztacie, China Town w Alei Lotników lub Nowy Szanghaj przy Nałęczowskiej, gdzie kuchnia jest o wiele bardziej wyrafinowana. Ceny również.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną