Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wpływowi i wpływający

Kto dla Polaka jest autorytetem

Jeśli w powszechnym odbiorze rodowód człowieka odgrywa jeszcze jakąś rolę, to chwały przysparzają nie tyle archaiczne tytuły, herby czy dziedziczne majętności, ile wykształcenie, zawód przekazywany z pokolenia na pokolenie czy obywatelskie zasługi przodków. Jeśli w powszechnym odbiorze rodowód człowieka odgrywa jeszcze jakąś rolę, to chwały przysparzają nie tyle archaiczne tytuły, herby czy dziedziczne majętności, ile wykształcenie, zawód przekazywany z pokolenia na pokolenie czy obywatelskie zasługi przodków. Iza Kucharska
Kto dziś w naszym społeczeństwie cieszy się takim autorytetem, by porywać miliony? Czy Polacy jeszcze się z kimś liczą?
Rok nieufności do polityków.Lech Mazurczyk Rok nieufności do polityków.

Po ponad 10 miesiącach pandemii międzynarodowa organizacja More in Common we współpracy z Kantarem spytała o samopoczucie obywateli sześciu krajów europejskich – Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch i Polski – oraz USA. Wszędzie sporo respondentów (od 14 do 28 proc.) skarży się na pogorszenie swego stanu psychicznego; nigdzie – aż tylu co w Polsce (37 proc.) Spadło zaufanie do władz poszczególnych krajów, ale w Polsce odnotowano najwyższy odsetek ludzi wątpiących, by rząd poradził sobie z pandemią, najniższe zaufanie do głowy państwa i najpowszechniejsze przekonanie, że władza coś przed społeczeństwem ukrywa. Wszędzie dużo osób narzeka, że współobywatele niedostatecznie przestrzegają pandemicznych reguł – najmniej w Niemczech (23 proc.), najwięcej w Polsce (59 proc.). Niech więc nie dziwi bodaj najboleśniejszy wynik sondażu: 43 proc. Polaków teraz odczuwa jeszcze mniejszą niż przed pandemią (choć i tak legendarnie już niską) skłonność do obdarzania innych kredytem ufności. Także tu zamykamy stawkę.

Z wirusem pewnie sobie kiedyś poradzimy, ale odległe w czasie skutki zbiorowego covidowego doświadczenia mogą być dla naszego społeczeństwa bardzo znaczące. Pandemia pobudziła całą rodzinę wirusów, jakie od lat drzemią – nazwijmy to – w materiale genetycznym naszej zbiorowości. Nieufność, zawiść, przypisywanie sobie wyłącznie dobrych intencji i wszelkich walorów moralnych, a odmawianie ich innym, podejrzliwość i niechęć wobec każdego, kto wyrasta ponad przeciętność. Niemal każdy dzień przynosi dowody, że słabną tradycyjne tytuły do społecznego poważania, szacunku, nawet zwykłej sympatii. Władza i pieniądze? Zawód polityka jest na dnie rankingu prestiżu, sprzedawca cieszy się większym uważaniem niż właściciel sklepu.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Wpływowi i wpływający"
Reklama