Społeczeństwo

Wpływowi i wpływający

Kto dla Polaka jest autorytetem

Jeśli w powszechnym odbiorze rodowód człowieka odgrywa jeszcze jakąś rolę, to chwały przysparzają nie tyle archaiczne tytuły, herby czy dziedziczne majętności, ile wykształcenie, zawód przekazywany z pokolenia na pokolenie czy obywatelskie zasługi przodków. Jeśli w powszechnym odbiorze rodowód człowieka odgrywa jeszcze jakąś rolę, to chwały przysparzają nie tyle archaiczne tytuły, herby czy dziedziczne majętności, ile wykształcenie, zawód przekazywany z pokolenia na pokolenie czy obywatelskie zasługi przodków. Iza Kucharska
Kto dziś w naszym społeczeństwie cieszy się takim autorytetem, by porywać miliony? Czy Polacy jeszcze się z kimś liczą?
Rok nieufności do polityków.Lech Mazurczyk Rok nieufności do polityków.

Po ponad 10 miesiącach pandemii międzynarodowa organizacja More in Common we współpracy z Kantarem spytała o samopoczucie obywateli sześciu krajów europejskich – Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch i Polski – oraz USA. Wszędzie sporo respondentów (od 14 do 28 proc.) skarży się na pogorszenie swego stanu psychicznego; nigdzie – aż tylu co w Polsce (37 proc.) Spadło zaufanie do władz poszczególnych krajów, ale w Polsce odnotowano najwyższy odsetek ludzi wątpiących, by rząd poradził sobie z pandemią, najniższe zaufanie do głowy państwa i najpowszechniejsze przekonanie, że władza coś przed społeczeństwem ukrywa.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Wpływowi i wpływający"

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021