Społeczeństwo

W drzazgi

Dom zły

Przez ostatnie 3 lata, kiedy zjechała z roboty w Anglii, wciąż chodziła za nią flacha, ona za flachą. „Flacha” to było jej słowo klucz. Przez ostatnie 3 lata, kiedy zjechała z roboty w Anglii, wciąż chodziła za nią flacha, ona za flachą. „Flacha” to było jej słowo klucz. Łukasz Rayski
Wieś zawsze wiedziała: tej dziwnej miłości nie wytrzyma serce.
Wieś patrzyła i czekała: serce im pęknie z picia.Łukasz Rayski Wieś patrzyła i czekała: serce im pęknie z picia.

Jadwiga korzystała z urody, dopóki ją miała, a ładna była do samego końca, przez 65 lat. Wiesiek, jej brat cioteczny, mówi: półmodelka. Zgrabna, drobna, od czasu do czasu zadbana. Widziana w ruchu z daleka – osiemnastka.

Wieś patrzyła w ciszy, jak życie Jadwigi sypie się w drobiazgi. Wiesiek przyjeżdżał jej doglądać, rzucał parę szorstkich słów – jak to chłop zatrudniony przy obróbce drewna. Próbował prośbą i groźbą, żartem i łzą. W październiku przyjechał i mówi: moja matka umarła, weź się, Jadźka, pozbieraj, przyjdź na pogrzeb.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "W drzazgi"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021