Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ściganie ściągania

Zdalna nauka – realne ściąganie

W angielskim nie ma dobrego odpowiednika polskiego czasownika „ściągać”, więc angielskie „oszukiwać” zdecydowanie bardziej oddaje istotę sprawy – ściąganie na egzaminie, plagiat czy fałszowanie danych do pracy jest po prostu oszustwem. W angielskim nie ma dobrego odpowiednika polskiego czasownika „ściągać”, więc angielskie „oszukiwać” zdecydowanie bardziej oddaje istotę sprawy – ściąganie na egzaminie, plagiat czy fałszowanie danych do pracy jest po prostu oszustwem. Mirosław Gryń / Polityka
Ściąganie na wyższych uczelniach nie jest niczym nowym. Wygląda jednak na to, że pandemia wywołała epidemię tego zjawiska.
Zapisane drobnym maczkiem lub drukiem ściągawki to prawie historia. Dzisiaj standard to słuchawki bezprzewodowe.Waldemar Pietrzak/Forum Zapisane drobnym maczkiem lub drukiem ściągawki to prawie historia. Dzisiaj standard to słuchawki bezprzewodowe.

Tegoroczna sesja zimowa odbywa się w trybie online. Wykładowcy wiedzą, że zdalne egzaminy zdawane są często na wspomaganiu. Niby nie są policjantami, ale przecież trudno tolerować takie zjawisko. Nie ma ustalonych odgórnie reguł, więc każdy radzi sobie po swojemu.

Niektórzy sięgają po radykalne metody. Doktorant z psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim oburzył studentów, gdy zaproponował, że za poinformowanie o tym, kto w grupie ściąga na egzaminie, postawi wyższą ocenę. Młodemu psychologowi starsi koledzy i koleżanki wytłumaczyli, że strategia nagradzania donosu obywatelskiego nie jest najszczęśliwszą metodą na propagowanie uczciwości wśród studentów.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Ściganie ściągania"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >