Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Przetrąbione

Egzamin na krakowskiego hejnalistę

Łukasz Włodarczyk gra hejnał dla burmistrza i rajców miejskich. Łukasz Włodarczyk gra hejnał dla burmistrza i rajców miejskich. Juliusz Ćwieluch / Polityka
O tym, że krakowski hejnalista to zawód wysokiego ryzyka, mówią legendy. Tym razem chętnych do trąbienia na całą Polskę wykosiła komisja egzaminacyjna.
Tradycja, którą obrósł ten zawód, powoduje, że do kolejnego naboru zgłosiło się 27 kandydatów. W tym trzy kobiety.Jadwiga/Wikipedia Tradycja, którą obrósł ten zawód, powoduje, że do kolejnego naboru zgłosiło się 27 kandydatów. W tym trzy kobiety.

O ostatnim egzaminie na krakowskiego hejnalistę też już krążą legendy. O pracę na wieży mariackiej ubiegało się 35 osób. Z czego aż trzy panie, co podbiło stawkę, bo dotychczasowe próby zatrudnienia na wieży kobiety nie wyszły poza fazę eksperymentu. A tym razem eksperymentować chyba nie chciano, bo wszystkie trzy kandydatki poległy już na pierwszym etapie, czyli na grze na trąbce. Co jest o tyle dziwne, że Iwona Goraj już raz z wieży grała, kiedy po śmierci prezydenta Adamowicza nad Krakowem popłynęła melodia „The Sound of Silence”.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Społeczeństwo; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Przetrąbione"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022