Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wizjoner Bartłomiej

Biznesy brata Obajtka

Bartłomiej Obajtek jako szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku przemawia podczas akcji „Las dla Niepodległej”. Bartłomiej Obajtek jako szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku przemawia podczas akcji „Las dla Niepodległej”. Michał Łuczak / Forum
Brat prezesa Orlenu daleko od rodzinnej wsi mozolnie buduje swoją nową postać: dobrego pana na wielkich włościach.
Pensjonat z restauracją Szlacheckie Gniazdo w Kopalinie k. Choczewa Bartłomiej Obajtek wybudował na działce, którą brat ówczesnej żony Daniela Obajtka kupił w 2003 r., a po roku przekazał ją w darowiźnie ojcu braci Obajtków. W 2014 r. ojciec przekazał z kolei posiadłość Bartłomiejowi. Gdy restauracja w 2008 r. sponsorowała miejscowe dożynki, „Wieści choczewskie” dziękowały jednak Danielowi Obajtkowi.Wojciech Stróżyk/Reporter Pensjonat z restauracją Szlacheckie Gniazdo w Kopalinie k. Choczewa Bartłomiej Obajtek wybudował na działce, którą brat ówczesnej żony Daniela Obajtka kupił w 2003 r., a po roku przekazał ją w darowiźnie ojcu braci Obajtków. W 2014 r. ojciec przekazał z kolei posiadłość Bartłomiejowi. Gdy restauracja w 2008 r. sponsorowała miejscowe dożynki, „Wieści choczewskie” dziękowały jednak Danielowi Obajtkowi.

Daniela znają wszyscy. O tym, że ma młodszego brata, Polska dowiedziała się całkiem niedawno. Konkretnie wtedy, gdy zdenerwowany przerwał konferencję posłów PO przed jego pensjonatem Szlacheckie Gniazdo na Pomorzu. Jego reakcja nie była udawana, zirytował się naprawdę. Dlaczego? Z dnia na dzień stał się bohaterem mediów. Dotąd żył w cieniu swojego brata, swoje interesy robił po cichu. Nagle dziennikarze zaczęli się interesować jego majątkiem, wysokością pensji, aktami notarialnymi.

Ale to właśnie w nich najlepiej widać relacje z bratem Danielem. Bartłomiej jest jednym z jego wspólników biznesowych. Bracia wymieniają się nieruchomościami. Starszy Obajtek dba także o karierę i pozycję młodszego. Wytycza drogę i wskazuje metody działania. A te są w sumie proste: wykonywać polecenia politycznych zwierzchników.

Zadra pod skórą

Bartłomiej w szkolnych latach był raczej grzeczny, jego starszy brat Daniel bardziej przebojowy. W młodości trochę rozrabia – z powodu konfliktu z nauczycielami zmienia szkołę. Bartka nauczyciele lubią.

Daniel karierę zaczyna szybciej: od biznesu wujów, rady gminy, w końcu stanowiska wójta. Bartłomiej podąża ścieżką tradycyjną: szkoła, dobre studia, ciężka praca w małych leśnictwach.

Stróża i Pcim nie dają perspektyw na błyskotliwe awanse. „Nie prowadziliśmy życia na bogato. Dom rodzinny dostaliśmy od babci. Jednak rodzice mocno inwestowali we mnie i mojego brata” – mówi w rozmowie z „Faktem” starszy z Obajtków.

Po maturze Bartłomiej wyjeżdża do Krakowa na studia w Akademii Rolniczej (dziś: Uniwersytet Rolniczy). Najpierw studiuje na Wydziale Leśnym, potem na Inżynierii Środowiska i Geodezji. Poznaje Agnieszkę, przyszłą żonę, wówczas studentkę Akademii Sztuk Pięknych.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizjoner Bartłomiej"
Reklama